„Kiedy dziś myślimy „teatr”, przed naszymi oczami najpierw zjawia się obraz roztrzaskanego pociskami rakietowymi Donieckiego Regionalnego Teatru Dramatycznego w Mariupolu, z ogromnym napisem ДЕТИ na placu. Obraz teatru-schronu, którego nie oszczędziło bestialstwo wywołanej przez Putina wojny. Zaraz potem widzimy obrazy sceny i widowni Teatru Dramatycznego im. Marii Zańkoweckiej we Lwowie zamienionego w dom uchodźczy. A następnie obrazy z polskich teatrów, w których zamieszkali ludzie uciekający przed przemocą i w których trwa intensywna praca na rzecz realnej pomocy Ukrainie.” (Orędzie Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ITI na Międzynarodowy Dzień Teatru 2022 r.)

Słowo „wojna” ściska za gardło, układa dłonie w pięść, spłyca oddech. Wojna nie jest piękna, romantyczna ani bohaterska (choć niektóre czyny należy uznać za bohaterskie). Wojna to śmierć, cierpienie, zgliszcza i tysiące ludzkich marzeń, które przekreśliła historia.

Lubuski Teatr od początku rosyjskiej agresji włącza się w działania pomocowe dla Ukrainy. W teatrze do dziś mieszka ukraińska rodzina, którą pracownicy wspierają jak mogą.  Przeprowadziliśmy też szereg działań, które miały wesprzeć uchodźców osiadłych w Polsce oraz pracowników zaprzyjaźnionych teatrów w Ukrainie.

Zagraliśmy charytatywnie spektakl „Ach – Odessa, Mama!” z którego wpływy ze sprzedaży biletów przeznaczyliśmy na pomoc zespołowi Lwowskiego Akademickiego Obwodowego Teatru Muzyczno-Dramatycznego im. Jurija Drohobycza.

https://youtu.be/3KkIGyGH124

 

We współpracy z Teatrem im. A.Gryphiusa w Głogowie zrealizowaliśmy spektakl „Jutro wrócimy do domu”, który opowiada historię Dziewczynki starającej się odnaleźć w świecie po apokalipsie – zadedykowaliśmy ten spektakl widzom z Ukrainy. Stał się on naszym manifestem, który mówi: „na zło najlepszym lekarstwem jest dobro”.

Dzięki programowi Przestrzenie Sztuki zrealizowaliśmy wiele warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Staliśmy się też partnerem projektu Artystyczna Olimpiada Dzieci Brave Kids. W projekcie brały udział dzieci z Polski i Ukrainy, które stworzyły wzruszający spektakl „Lepsze jutro”. Idea Brave Kids zakłada wymianę kulturową nie tylko między narodami, ale też mniejszymi i większymi ośrodkami, w których dzieją się twórcze rzeczy.

Przez kilka miesięcy zbieraliśmy w teatrze wyprawki szkolne dla ukraińskich dzieci osiadłych w lokalnych ośrodkach dla uchodźców i graliśmy dla nich darmowe spektakle.

Głęboko wierzymy, że niedługo będziemy się radować dedykując kulturalne wydarzenie wolnej Ukrainie!

Tymczasem poniżej załączamy kilka wspomnień w formie zdjęć.