W najbliższą sobotę na naszą scenę powraca „Kopciuszek” w reżyserii Przemysława Jaszczaka z Joanną Wąż w roli tytułowej. Sztuka Magdy Żarneckiej, nawiązująca do klasycznych wersji tej bajki, spisanych przez braci Grimm i Charles’a Perraulta, miała swoją premierę 11 czerwca 2014 roku. Wcześniej baśń o wyzyskiwanej dziewczynie, która znajduje miłość przystojnego księcia, była w różnych odsłonach prezentowana na deskach Lubuskiego Teatru.

Pierwszy był spektakl w reżyserii Ewy Marcinkówny, oparty na tekście Jana Brzechwy, po raz pierwszy zaprezentowany 11 kwietnia 1992 roku. „Widowisko cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród młodszej i starszej publiczności” – relacjonowała Małgorzata Masłowska na łamach „Expressu Zachodniego”. – W czym upatrywać sukcesu przedstawienia, w zeszłym tygodniu zagranego już po raz setny z kolei?

Aktorzy spektaklu, Wioletta Sokal, Jerzy Lamenta, Ludwik Schiller i Jan Wysocki, chwaląc wszystkich twórców, wskazują na niekonwencjonalną formę przedstawienia, zaproponowaną przez reżysera z teatru w Bytomiu, Ewę Marcinkównę [także autorkę tekstów piosenek], która postawiła na lekką ironię w kreśleniu postaci, szybkie tempo widowiska, mnogość przebieranek i ciekawe rozwiązania muzyczno-choreograficzne Antoniego Mleczki i Jacka Tomasika. Dzięki temu skromne dekoracje urastają do rangi wystroju niemal wodewilowego. Bardzo atrakcyjnie ‘grają’ w bajce piękne i pomysłowe stroje.

Aktorzy i dzieci na widowni godzą się na nieustanny żart i ‘przymrużone oko’. Kopciuszek wcale się nie obraża, iż wszyscy się z niego podśmiewają. Zabawa wymaga dobrej miny. Poza tym, Wioletta Sokal, która kończy właśnie studia w PWST na Wydziale Lalkarskim we Wrocławiu, jest już trzecim Kopciuszkiem w historii przedstawienia [poprzednio w rolę tę wcielały się Anna Giżycka i Magdalena Melnarowicz], w dodatku Kopciuszkiem bardzo przekonującym – i prześlicznym. […]

O tym, że „Kopciuszek” się podoba, świadczą nawet listy pisane przez dzieci. Klasa II ze Szkoły Podstawowej w Bytnicy, wraz z wychowawczynią, Iwoną Dominikowską, pisze, iż ‘podziwia ciągle nowe pomysły […], które są niebanalne, odkrywcze […] i pozostawiają niezatarte wspomnienia”. Uwagę zwracał także niekonwencjonalny format programu do „Kopciuszka” (pod redakcją Anny Tokarskiej), drukowanego i wyciętego w formie pantofelka.

Kolejną zielonogórską inscenizację bajki, tym razem opartą na tekście Jewgienija Szwarca, wyreżyserował Czesław Sieńko. Premiera miała miejsce 18 lutego 2007 roku. Leszek Kalinowski z „Gazety Lubuskiej” chwalił tę  „barwną opowieść, przeplataną muzyką i tańcem” za „kolorowe kostiumy, zmieniającą się dekorację i efekty specjalne”, które „spowodowały, że młoda widownia na premierze w teatrze zachowywała się spokojnie i cicho, choć sztuka długa (co prawda z przerwą). Brawa za pomysł z suknią spadającą z nieba wprost na Kopciuszka [Marta Artymiak], który od razu gotowy jest do balu!

Autorom i aktorom udało się stworzyć bajkowy klimat, ale z odniesieniami do życia współczesnego. Dzięki czemu przekazali najważniejszą myśl bajki: Warto marzyć! Bo przecież marzenia naprawdę się spełniają. Nawet jeśli Dobra Wróżka [Wioletta Sokal] nie zawsze może użyć czarodziejskiej różdżki (skromnej – z brylantami), bo jak sama mówi, ‘ukarałaby macochę [Elżbieta Donimirska], ale ona ma taaakie znajomości’. Jak się jednak okaże w finale opowieści, ‘żadne znajomości nie sprawią, żeby stopa stała się maleńka’. Bo tylko ‘miłość czyni cuda’.

Sztuka zabawna (dzięki wieloznaczność i gestom także dla dorosłych), z ciekawym symbolicznym ujęciem (np. zniknięcie za drzwiami balowej sali księcia [Wojciech Brawer] i Kopciuszka), tańcami i muzyką (odnoszącą się do życia współczesnego) może się podobać szerokiej widowni. Zwłaszcza że po jej zakończeniu usłyszałem: - A jutro też kupimy bilety na to przedstawienie?”

 

Źródła:

„Almanach Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze 1991/94”, red. A. Buck i A. Tokarska, Zielona Góra 1994.

„Kopciuszek” [program], red. M. Maczuga, projekt graf. i fot. J. Wiśniewska, Zielona Góra 2007.

L. Kalinowski, „Znajomości i mała stopa Kopciuszka”, „Gazeta Lubuska” 2007, nr 47.

M. Masłowska, „100 przedstawień ‘Kopciuszka’, „Express Zachodni” 1993.

 

(oprac. pp)