Premiera 23 stycznia 2005
H. Ch. Andersen: "CYNOWY ŻOŁNIERZYK"
 Na motywach bajek: „Dzielny cynowy żołnierzyk” oraz „Kominiarczyk i pastereczka” Hansa Christiana Andersena
Reżyseria, inscenizacja i opracowanie muzyczne: Jacek PIETRUSKI 

Scenografia: Barbara POCZWARDOWSKA
Muzyka: Piotr CZAJKOWSKI
Asystent reżysera: Wioletta SOKAL

OBSADA:

Beata SOBICKA-KUPCZYK
Wioletta SOKAL
Ludwik SCHILLER
Janusz MŁYŃSKI

     Chcemy Was dziś zaprosić do kuchni.
     Mówicie, że kuchnia to miejsce codzienne, powszednie i zupełnie nie bajkowe?
     Nieprawda!
     W naszej kuchni stoi wielki kredens i dzieją się rzeczy bardzo dziwne. Różne przedmioty ożywają i kiedy nikt ich nie słyszy, rozmawiają ze sobą po cichutku. Filiżanki śpiewają piosenkę, gra pozytywka, a piękna Baletnica z porcelany także śpiewa. I tańczy. Tak, to ta sama Baletnica, dla której Cynowy Żołnierzyk podczas okropnej ulewy... Chociaż właśnie wtedy Szczury...
     Nie. Nie można wszystkiego opowiedzieć, to się nawet nie da. Lepiej do nas przyjdźcie. Popatrzcie, posłuchajcie, jak śpiewa Baletnica:

Już muzyka porywa mnie jak skrzydeł szum
Gdzieś nad ziemią unoszę się wśród strzępów chmur
Pod stopami, ledwie dotykam grzbietów fal
W nieba ogrodzie otwieram dziś bal.

Popatrzcie, posłuchajcie...
ZAPRASZAMY!

     Spektakl adresowany do dzieci starszych. Stanowi połączenie żywego planu, lalek - mapetów i kolorowego teatru cieni. Opowieść o niezwykłych przygodach, odwadze, wierności i miłości, która wszystko zmienia.

Kraków. Koniec Festiwalu Andersena

Kto nie był na „Cynowym żołnierzyku”, spektaklu pokazywanym w krakowskiej PWST na motywach baśni j. H. Andersena niech żałuje!
„Bardzo rozbawiły mnie szczurki. Ubrane były w ludzkie ubranka” - pisze Paulina Musielak ze SP nr 1 w Krakowie, która zdobyła druga, nagrodę za recenzję teatralną napisaną po obejrzeniu tego przedstawienia, pokazywanego w naszym mieście gościnnie przez Lubuski Teatr im. L. Kruczkowskiego. Za najlepszą recenzję uznano tekst Jakuba Kasprzykowskiego ze SP nr 119, który zachwycił się wspaniałą scenografią tej sztuki. „Chińczyk był pojemnikiem na ciasteczka, ale poruszał ustami. Ciekawe dla mnie było to, jak w jednym kredensie można umieścić dekorację domu, podwórza, ścieków i morza” - pisze chłopiec.
W Nordic House podsumowano wczoraj Festiwal Andersena, zorganizowany z okazji mijającej w roku ubiegłym 200. rocznicy urodzin pisarza i otwarto niewielką wystawę prac namalowanych na podstawie baśni Andersena. - Zachwycają ciekawe pomysły. A to Kominiarczyk pojawia się na ulicach Krakowa, a to Pastereczka tuż pod Wawelem, z imbryka wystają bajecznie kolorowe tulipany. Dzieci zrobiły wspaniałe, dojrzałe prace -powiedziała Alicja Bałata, dyrektorka Malej Sceny u Pana Andersena.

„Szczurki w ludzkich ubrankach”, (EKOZ)
Gazeta Krakowska nr 24/28/29.01.06