Sezon 2024/25 już ruszył i w związku z najnowszą premierą Lubuskiego Teatru oraz planami repertuarowymi 25 września 2024 r. została zorganizowana konferencja prasowa.
Otworzył ją dyrektor LT Robert Czechowski słowami „Wchodzimy mocno w nowy sezon i mamy dla Państwa same dobre informacje. Mamy środki na trzech płaszczyznach: ogromnie istotny projekt Przestrzenie Sztuki, złożyliśmy cztery projekty z KPO i wszystkie otrzymały finansowanie, do tego dochodzą środki ze współpracy z zaprzyjaźnionych teatrów”.
Dyrektor Czechowski opowiedział pokrótce o realizacjach, które zobaczymy do końca tego sezonu. Pierwszą premierą było „Jestem Ziarnkiem Maku” w reż. Anny Wolszczak, kolejną będzie „Norwegia 2.0 Poza siecią” w reż. Michała Telegi.
Poza tym w tym roku czeka nas jeszcze: kolorowa bajka dla dzieci „Pchła Szachrajka” w reż. Roberta Kurasia o przenikaniu różnych dziedzin sztuki, dla najmłodszych „Nieznośne słoniątko” w reż. Jacka Kalinowskiego o ciekawskim zwierzątku, zadającym trudne pytania oraz współczesna realizacja „Balladyny” w reż. Roberta Czechowskiego o cenie, jaką człowiek musi zapłacić za realizację marzeń.
W 2025 r. na deskach Lubuskiego Teatru zobaczymy „Kasie” w reż. Filipa Gieldona, gdzie szarość życia codziennego pokazana jest w absurdalnym humorze, „Czerwonego kapturka” w reż. Cezarego Żołyńskiego – spektakl dla dzieci, w klimacie Kabaretu Starszych Panów oraz „Romea i Julię” w reż. Roberta Czechowskiego – historię dwóch zwalczających się klanów w postapokaliptycznym świecie.
W ramach KPO jeszcze do końca tego roku zobaczymy „Casting”, który zostanie podzielony na 3 edukacyjne, interaktywne spektakle dla młodzieży w reż. Wojciecha Romańczyka, których tematem będą uzależnienia i depresja. Oprócz tego „Solaris 2050” w reż. Rafała Rennera o interakcji ze sztuczną inteligencją oraz „O tym można rozmawiać tylko z królikami” w reż. Piotra Soroki – opowieść o chłopcu, który wyobrażał sobie, że jest królikiem i jako taki ukrywał się w labiryntach współczesności, chroniących go przed szorstkością świata. Do tego zrealizujemy cykl 10 filmów edukacyjnych pt. „Magiczny świat lalek teatralnych”.
Jeśli chodzi o współprace, to planowany jest „Akompaniator” w reż. Roberta Czechowskiego zrealizowany wraz z Teatrem im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie oraz spektakl „Wiatr wiatr” w reż. Heidi Zengerle dla najnajów, we współpracy z Piccolo Theater Cottbus.
„To wszystko będziemy starali się pogodzić przestrzennie, finansowo i logistycznie, ale na tę chwilę skupiamy się na naszej najbliższej premierze, która opowiada o tym, jak młodzi ludzie zmagają się ze światem” – pokreślił dyrektor Czechowski. 27 września 2024 odbędzie się premiera spektaklu „Norwegia 2.0 Poza siecią”, zrealizowanej w ramach projektu Przestrzenie Sztuki. Reżyser Michał Telega nakreślił krótko fabułę, która opowiada historię dwóch młodych osób w aktualnej rzeczywistości. Młodzi ludzie są teraz często nihilistami, widzącymi świat w ciemnych barwach. „Chcemy opowiadać o rzeczach bardzo prostych, przyziemnych, jak kwestia polowań, zmiany klimatu, wycinania zieleni, wegetarianizmu czy mniejszości LGBT+. To tematy, które mocno określają nas jako jednostki społeczne. Mówią o naszym połączeniu cielesnym, ale też duchowym ze światem, z ziemią” – wyjaśniał reżyser.
Daniel Grupa, twórca muzyki do spektaklu, zwrócił uwagę na to, że „treść jest z jednej strony przerażająca, bo zaczynamy się momentami śmiać, a potem jest nam głupio. Natomiast oglądamy na scenie nowość ze współczesnego teatru. Do widza należy ocena postaci, ale sama muzyka nie miała stymulować aktorów, ale być w kontrapunkcie”.
Grająca Julię Małgorzata Polak mówiła o tym, że tekst jest wyjątkowy i wspaniale napisany – ambitny i poruszający: „Ma też w sobie przestrzeń do zawarcia przyjaźni i przepływu energii i to się między nami wydarzyło”. Paweł Wydrzyński, wcielający się w Augusta, zgodził się ze słowami koleżanki i powiedział, że to „wyjątkowy, kameralny projekt, a między twórcami nawiązały się niezwykłe relacje. Mamy nadzieję, że będzie widoczne to też na scenie”. Michał Telega dodał na koniec, że jest to też „rodzaj teatru ateatralnego”. Konwencja wykracza poza pojmowanie klasycznego teatru, ponieważ w trakcie nie zapomina się o procesie teatralnym i wręcz będzie można zobaczyć go na scenie.
Zapraszamy serdecznie na spektakl „Norwegia 2.0 Poza siecią” już od 27.09.2024 do Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze!
(jm)
Zdjęcia: Dariusz Kolański