W Lubuskim Teatrze działy się przez cały sezon rzeczy, które na co dzień nie były może specjalnie widoczne, ale praca twórcza odbywała się na różnych polach. Już drugi sezon odbywały się warsztaty krytyki teatralnej.

W tym roku warsztatowiczom udało się przeprowadzić kilka wywiadów, obejrzeć archiwalne nagranie spektaklu Gdy przyjdzie sen (Lubuski Teatr, prem. 4.09.2015, reż. Paweł Wolak i Katarzyna Dworak), a także doskonalić intertekstualność w pisaniu. Na zajęciach żywo prowadzone były dyskusje na temat pokazywania osobistej wrażliwości w pisaniu, a także o wizualnej stronie teatru, m.in. na przykładzie obejrzanych realizacji oraz zdjęć prac Tadeusza Kantora, Krystiana Lupy czy Krzysztofa Warlikowskiego. Fotografie Magdy Hueckel posłużyły za inspirację do pisania krótkich tekstów, szukaliśmy też elementów teatralnych w teledyskach. LSK zorganizowała w tym sezonie dwie integracyjne wycieczki: do Gorzowa Wielkopolskiego na spektakl Teatru Mostów „Romantyczki” w reż. Konrada Pruszyńskiego (otrzymaliśmy zaproszenie) oraz do Katowic, żeby odwiedzić pana Ryszarda Klimczaka, Naczelnego Redaktora Dziennika Teatralnego (z którym LSK ściśle współpracuje) i zajrzeć do redakcji, a przy okazji obejrzeć spektakle w Teatrze Bez Sceny i Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Aktualnie do Lubuskiej Siły Krytycznej należą:
Joanna Marcinkowska – prowadząca,
Agata Kostrzewska,
Natalia Sztegner,
Michalina Majkowska – recenzentki,
Piotr Dalik – wolny słuchacz.

Są to ludzie kreatywni, twórczo myślący, dla których teatr jest miejscem spotkania nie tylko ze sztuką, ale też ze sobą i swoimi emocjami, których doświadczają podczas oglądania spektakli.
Lubuska Siła Krytyczna ma się dobrze, choć jej skład osobowy w sezonie 2023/2024 zmienił się nieco. Zapoznajmy się z członkami LSK.

Prowadząca warsztaty: Joanna Marcinkowska – pochodząca z Karkonoszy teatrolożka, poetka, fotografka; założycielka Lubuskiej Siły Krytycznej w marcu 2022 roku; teatrem interesuje się na poważnie od 2004 roku i do dziś jeździ po Polsce, starając się być na bieżąco z tym, co powstaje na scenach teatrów w różnych miastach; w 2012 roku uzyskała tytuł magistra sztuki na kierunku teatrologia Uniwersytetu Jagiellońskiego; współpracowała z Internetowym Dziennikiem Teatralnym Teatralia, później z Dziennikiem Teatralnym (do dziś pisze recenzje, relacje z festiwali); w Lubuskim Teatrze pracuje jako konsultantka programowa, zajmując się m.in. edukacją.

 

W tym roku poprosiliśmy uczestników o kilka słów o sobie oraz odpowiedź na dwa pytania:

- Dlaczego należę do Lubuskiej Siły Krytycznej?

- Czego się tutaj nauczyłam?


Oto otrzymane odpowiedzi:

Agata Kostrzewskajestem absolwentką dwóch filologii (polskiej i angielskiej) na Uniwersytecie Zielonogórskim. Aktualnie pracuję w biurze, a po godzinach uczę angielskiego. Dołączenie w ubiegłym roku do Lubuskiej Siły Krytycznej jest rezultatem miłości do teatru, której ostatnio poświęcam zdecydowanie więcej czasu. Staram się go również znajdować na inne moje pasje – słuchanie muzyki, czytanie książek, nadrabianie filmowych zaległości i uprawianie sportu.
Należę do Lubuskiej Siły Krytycznej, bo chcę łączyć przyjemne z pożytecznym – być jak najczęściej w teatrze i móc o nim pisać. Ponadto, dzięki prowadzonym przez Joannę Marcinkowską warsztatom, otrzymuję solidną dawkę wiedzy o teatrze i inspiracji do dalszej twórczej pracy. W LSK nauczyłam się jak pracować nad tekstem, jak kreatywnie ubierać w słowa swoje spostrzeżenia oraz na co zwracać uwagę zarówno podczas oglądania spektaklu, jak i w trakcie pisania o nim. Dzięki spotkaniom warsztatowym pogłębiłam także swoją wiedzę o teatrze.


Nazywam się Natalia Sztegner. Jestem studentką prawa, miłośniczką teatru oraz wrażliwą duszą tworzącą poezję. Kocham pogłębiać wiedzę a także obcować ze sztuką. Taką możliwość daje mi udział w Lubuskiej Sile Krytycznej. Podczas zajęć nauczyłam się przełamywać swoje granice w tworzeniu tekstów i bardziej otworzyłam się na konstruktywną krytykę swoich prac, która pozwoliła mi doskonalić swoje umiejętności pisarskie.

 

Mam na imię Michalina. Jestem studentką filologii polskiej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Od zawsze fascynował mnie teatr i był w kręgu moich zainteresowań. Już jako dziecko oglądałam z entuzjazmem Teatr Telewizji czy chodziłam na spektakle na żywo. Z tego właśnie powodu, gdy dowiedziałam się o istnieniu Lubuskiej Siły Krytycznej, postanowiłam do niej dołączyć. Na początku nie wiedziałam czy to na pewno dla mnie, ale grupa ta pozwoliła mi połączyć miłość do literatury z obcowaniem ze sztuką. Cieszę się, że mogę tu być, odkrywać nowe rzeczy i dzielić się pasją. Dzięki Lubuskiej Sile Krytycznej podszkoliłam warsztat pisarski i nauczyłam się wychodzić poza schematy. Sądzę, że sztuka powinna wyzwalać i kształtować, więc cieszę się, że mogę być częścią tak kreatywnego grona.

 

Piotr Dalik. Jestem studentem Dziennikarstwa. Interesuję się fotografią, filozofią i sztuką. Należę do Lubuskiej Siły Krytycznej by się rozwijać, poszerzać swoje horyzonty, rozmawiać z ciekawymi ludźmi i pogłębiać swoją wrażliwość. Nauczyłem się czym jest Teatr i że może coś nieco potrafię, tylko trzeba się przełamać.


Pozdrawiamy serdecznie widzów LT i zapraszamy do lektury naszych recenzji!


Joanna Marcinkowska