W Lubuskim Teatrze odbyła się dziś (7.09.2023) konferencja prasowa poświęcona premierze inaugurującej sezon 2023/2024. Spektakl „Balkon Ordona” już jutro, tj. w piątek 08.09.2023 roku zostanie wystawiony po raz pierwszy na deskach naszego teatru.

Konferencję otworzyła Magdalena Pawlak, kierowniczka Impresariatu LT. Po powitaniu i przedstawieniu uczestników oddała głos scenarzystom i reżyserom, czyli duetowi PiK, który tworzą Paweł Wolak i Katarzyna Dworak-Wolak. Reżyserski tandem podkreślił, że to już jego trzecia współpraca z LT. Dzięki temu z bardzo zdolną ekipą aktorską naszego teatru łączą ich przyjaźnie, ucieszyli się więc na kolejny wspólny spektakl.

Paweł Wolak wyjaśnił, jak doszło do tego, że gra w spektaklu rolę Taty: „Pisząc scenariusz z Kasią myślałem o tym, że fajnie byłoby te słowa, które pisaliśmy, również wypowiadać ze sceny. No i tak się złożyło, że w LT pojawiła się taka możliwość, co bardzo mnie cieszy i za co dziękuję Dyrektorowi. Długo marzyłem o tej roli”.

O swojej postaci opowiedziała też Ewa Dobrucka, odtwórczyni roli niemej – co jak sama podkreśliła, było dla niej dużym wyzwaniem. Dziewczyna, którą gra Ewa – Ina – jest postacią nieoczywistą, ponieważ skupia w sobie wszystkie „inności”, których my, Polacy, boimy się. „Jestem bardzo ciekawa, jak publiczność ją odbierze” – skomentowała Ewa, podsycając ciekawość zgromadzonych.

Następnie głos zabrał Piotr Tetlak, scenograf, który przybliżył założenia przyświecające jego projektowi: „Inspiracją dla jej powstania był obraz „Bitwa pod Grunwaldem”, ale przeniesiony do M4. Jest to zdecydowanie inna scenografia, niż moje dotychczasowe realizacje. Zależy mi na tym, by był w niej element zaskoczenia: nie może być tylko „dekoracją”, a czasami nawet lepiej żeby nią nie była”.

O muzyce opowiedział jej autor, Dominik Strycharski: „Usłyszymy muzykę, która jest komentarzem do tego, co się dzieje na scenie. Chciałem estetyką muzyki nawiązać do fabuły. Nie tworzę muzyki jednoznacznej. W muzyce w tym spektaklu – jeśli ktoś zechce się w nią wsłuchać – usłyszy wiele nawiązań do różnych kultur”.

Katarzyna Wolak-Dworak podkreśliła, że każda premiera jest dla ekipy spektaklu dużym stresem, w związku z tym nie bez pewnego napięcia, ale też w ekscytacji, wszyscy twórcy czekają na jutrzejszy dzień. Tym bardziej, że realizacja „Balkonu Ordona” zbiega się z dwiema ważnymi rocznicami: 25-leciem pracy scenicznej Pawła Wolaka oraz 15-leciem pracy duetu PiK.

„Balkon Ordona” wprowadza nas w klimat Winobraniowych Spotkań Teatralnych, które obfitują w różne doznania artystyczne. W tegorocznym programie WST czeka nas prawdziwy kalejdoskop emocji, jakich dostarczą nam spektakle tak różne, jak „Hemar. Marchewka” Teatru Muzycznego z Torunia czy „Na pełnych obrotach” Teatru im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp. Jednym z najważniejszych wydarzeń teatralnych będzie monodram „Powrót Norwida” w reżyserii i wykonaniu polsko-amerykańskiego aktora Marka Probosza, który do Lubuskiego Teatru przylatuje aż zza oceanu. Na tę teatralną ucztę zapraszamy 14 września o godz. 19:00.