Ruszyła sprzedaż biletów na Winobraniowe Spotkania Teatralne 2023! Czeka nas wyśmienita teatralna uczta, którą uraczyć mogą się zarówno wytworni miłośnicy sztuki teatralnej, jak i jej początkujący smakosze.

Z okazji tegorocznego Winobrania czekają nas niezapomniane wrażenia w towarzystwie gwiazd. Na zielonogórskiej scenie wystąpią m.in.: Sylwia Gliwa, Dariusz Kordek, Izabela Noszczyk, Łukasz Płoszajski i wiele innych. Będzie słodko-gorzko, bo lubimy pod płaszczykiem śmiechu skłaniać do życiowych refleksji. Bilety do nabycia: TUTAJ

Program Winobraniowych Spotkań Teatralnych 2023:

 

08.09.2023, godz. 19.00 – „BALKON ORDONA" (Premiera Lubuskiego Teatru)

W swojej sztuce Katarzyna Dworak i Paweł Wolak (czyli dramaturgiczno-reżyserski duet PiK, na co dzień związany z Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy) sportretowali trzypokoleniową rodzinę – familię, jakich wiele – w sposób tak przerażający, że momentami aż śmieszny. A razem z tym mrożący krew w żyłach jeszcze długo po obejrzeniu spektaklu. Jedno mieszkanie dzielą przedstawiciele trzech generacji. Babcia wycofuje się do świata swoich własnych wspomnień, traktowana jest przez pozostałych domowników jak powietrze, wszyscy zdają się wręcz czekać na to, by swoją śmiercią sprawiła im ulgę… Emocjonalnie wypaleni rodzice  już dawno oddalili się od siebie – myślą tylko o tym, „co ludzie powiedzą” – ludzie, których małżonkowie obawiają się tak panicznie, że swoje mieszkanie traktują niczym twierdzę… Młodszemu synowi, pogrążonemu jakby w nihilistycznym letargu, przytrafił się „wypadek przy pracy”. W związku z tym grono domowników powiększa się o jego ciężarną dziewczynę, postrzeganą przez wszystkich jako przysłowiowy „dopust boży”...
Poznajemy bohaterów w niemal świątecznym (choć nieco nerwowym) nastroju, bo oczekują przyjazdu najstarszego syna, tego jedynego członka rodziny, któremu w życiu się udało – wyjechał do Anglii! Jego odwiedziny są jak przybycie Zbawiciela, każdy ma nadzieję że mityczny sukces Jarka opromieni także jego własne życie i zmieni je na lepsze.

09.09.2023, godz. 16.00 oraz 19.00 – „WINDA DO NIEBA... CZYLI CZWORO PO CZTERDZIESTCE" (Spektakl gościnny Teatru Skene z Warszawy)

Muzyczna tragikomedia w dwóch aktach, powstała na podstawie pomysłu Leo Bauera i Fritza Schindleckera. Opowiada o czterech przypadkowych pasażerach windy, których los stawia przed sytuacją bez wyjścia... W obliczu "ostatecznego" ujawniają o sobie zaskakujące fakty i dzielą się swoimi problemami. Spektakl zbudowany z życiowych dialogów,  nagłych zwrotów akcji, zaskakujących konfrontacji i komicznych puent.

10.09.2023, godz. 19.00 – „STOSUNKI NA SZCZYCIE" (Spektakl gościnny Bałtyckiego Teatru Dramatycznego z Koszalina)

Grana w oszałamiającym tempie, z piętrzącymi się komicznymi sytuacjami i dialogami pełnymi angielskiego humoru farsa z życia wyższych sfer jest idealną propozycją dla tych, którzy szukają w teatrze rozrywki na najwyższym poziomie. Opowiada historię wysokiego rangą urzędnika Unii Europejskiej, który w luksusowym paryskim apartamencie ma załatwić sprawy rangi państwowej, ważące na jego zawodowej karierze. Wszystko jednak się komplikuje gdy gubi swoją walizkę oraz gdy niespodziewanie odwiedza go kochanka. To nie koniec jego kłopotów, bo później jest tylko gorzej (i śmieszniej!) - ale tego dowiecie się oglądając spektakl, bo trudno to opisać - to trzeba zobaczyć!

11.09.2023, godz. 19:00 - ,,HEMAR. MARCHEWKA - PRÓBA GENERALIZACJI" (Spektakl gościnny Teatru Muzycznego w Toruniu)
 
Jest to przedstawienie muzyczne, w którym główną rolę grają piosenki i teksty satyryczne Mariana Hemara. Większości z nas kojarzy się on z nieśmiertelnymi przebojami, takimi jak: "Kiedy znów zakwitną białe bzy", czy "Mały gigolo" oraz z kabaretowymi skeczami, które do dziś grane są na różnych scenach w Polsce.
Mało kto wie natomiast, że Hemar był nie tylko znakomitym tekściarzem, ale też doskonałym obserwatorem i komentatorem współczesnego mu świata. Jego analityczny umysł wybitnego brydżysty w formie poetyckiej przedstawiał trafione w punkt prognozy i rozwiązania, które do dziś nie straciły aktualności! Takim właśnie politycznym tekstem jest napisany w 1942 roku pamiętnik satyryczny ,,Marchewka" - wystarczy zmienić daty i nazwiska, by zyskać opis czasów nam współczesnych...
Wszystkie utwory w spektaklu nie tylko śpiewa, ale i wykonuje instrumentalnie czworo aktorów Teatru Muzycznego w Toruniu.
Jest to widowisko muzyczne zabawne, przyjemne i inteligentne.

12.09.2023, godz. 19.00 – „KONSERWA" (Spektakl gościnny Teatru Scena Poczekalnia z Łodzi)

Jeśli uważacie, że w gabinecie psychoterapeuty i seksuologa jest na tyle nudno, że nie ma się z czego pośmiać, to ten spektakl zmieni Wasze postrzeganie sprawy. Zwłaszcza, że jego bohaterowie - Beniamin i Alina, którzy mają poważne, głęboko zakorzenione traumy decydują się skorzystać z hipnozy u terapeuty, który omawia swoje diagnozy z... Misiem. Co z tego wyniknie? Cóż... tu może zdarzyć się wszystko. 

13.09.2023, godz. 19.00 – „DAMSKI BIZNES" (Spektakl gościnny Wrocławskiego Teatru Komedia)

Dwie przedsiębiorcze kobiety postanawiają podbić świat mody - konkretnie to mody bieliźniarskiej. Wkraczają do niego w towarzystwie niezwykle przystojnych i seksownych modeli, ubranych w ich superbieliznę. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że mężowie projektantek - szanowani obywatele, reprezentujący poważane zawody (adwokat i profesor) - czują się nieco zaniepokojeni fachem, za który wzięły się ich żony. Pełni podejrzeń o domniemane zdrady postanawiają sprawdzić ten damski biznes. Nie zdają sobie jednak sprawy, że w osobliwy sposób sami staną się częścią zwariowanej rewii strojów i modowych problemów. Wpadną po szyję w zabawne kłopoty, w efekcie których sami  będą musieli stać się kobietami i to w bieliźniano-frywolnej wersji. Domyślacie się, że naturalnie spowoduje to szalone zawirowania, zabawne qui pro quo i mocno zaskakujące zwroty akcji... ;-)

14.09.2023, godz. 19:00 - ,,POWRÓT NORWIDA" (Spektakl gościnny Teatru Marka Probosza)
 
,,Powrót Norwida" - monodram w roli głównej, w reżyserii i produkcji Marka Probosza, zdobyło nagrodę za najlepszą nowojorską premierę na United Solo Festival'22. Monodram ten jest minimalistycznym i bardzo współczesnym dialogiem aktora i pianisty, słowa i muzyki. Norwid pulsuje emocją i myślą w dźwiękowej rzeczywistości.
United Solo Festival pisze na swojej stronie internetowej: ,,Odrzucony wizjoner, bezdomny emigrant powraca do nas dziś, ponad 200 lat po urodzeniu, jako jeden z największych poetów świata, współczesny innowator, który zachwyca, rozwesela, wzrusza i szokuje estetycznym radykalizmem".
Sztuka napisana przez Kazimierza Brauna przedstawia Norwida jako symbol losu emigranta: urodzony w 1821 roku pod Warszawą Norwid opuścił Polskę w wieku 20 lat i przebywał przez dłuższy czas w Niemczech, Włoszech, Francji i Stanach Zjednoczonych. Zmarł w Paryżu w 1883 roku.

15.09.2023, godz. 19.00 – „NA PEŁNYCH OBROTACH" (Spektakl gościnny Teatru im. Juliusza Osterwy z Gorzowa Wlkp.)

Uroczo-zwariowana farsa autorstwa mistrza tego gatunku, Dereka Benfielda. Znakomita obsada, błyskotliwa reżyseria i zawrotne tempo przyprawią Was o zawrót głowy i wywołają niepohamowane salwy śmiechu! W spektaklu poznajemy Patricka Sumnera, znanego gospodarza popularnego talk-show, którego kariera wisi na włosku. Właśnie ma się spotkać z potencjalnym nowym szefem i bardzo mu zależy, by zrobić na nim dobre wrażenie. Jednak jak powszechnie wiadomo: jeżeli coś może się nie udać, to się nie uda! Zwłaszcza jeśli ma się przyjaciela, który ma zwyczaj przyprowadzać do naszego mieszkania swoje świeżo poderwane dziewczyny na krótkie przechowanie; a do tego tych dziewczyn jest więcej niż jedna. Jeśli jeszcze ma się żonę, której miało nie być w domu, a nieoczekiwanie jest, a nasz szef (mający wygórowane standardy moralne) myśli, że naszą żoną jest kobieta, która tą żoną nie jest, ale chciałaby być! A to dopiero początek tej przezabawnej historii... ;-)

16.09.2023, godz. 16.00 oraz 19.00 – „ A MI TO RYBKA" (Spektakl gościnny Teatru Capitol z Warszawy)

Małżeństwo z wieloletnim stażem, w którym rutyna wypełnia codzienne życie, postanawia zakupić sobie przyjaciela. Życzeniem żony Christine był co prawda rasowy york, jednak małżonek Jaques wybiera w sklepie zoologicznym mniej absorbujące zwierzę, a mianowicie… rybkę. Od tego momentu ich mieszkanie codziennie powiększa się o kolejnego lokatora. I tak pod ich dach trafia długoletni znajomy, od lat podkochujący się w Christine oraz bezdomna kobieta szukająca pomocy. A wraz z każdym kolejnym gościem pojawiają się nowe tajemnice, których powiernikiem staje się pływająca w akwarium rybka. Co mąż będzie chciał ukryć przed żoną? I co ona sama zrobiła nieprzyzwoitego? Czy wszystkie skrywane sekrety w końcu wyjdą na jaw czy rybka zachowa je dla siebie…?