W piątek 20. grudnia o godz. 10:00 na Scenie Kameralnej Lubuskiego Teatru odbyła się przedostatnia premiera 2024 roku - "Solaris 2050" w reżyserii Rafała Rennera.
Premiera mniejsza i mniej huczna niż ostatnie na naszych scenach, ale jakże ważna w wypełniającej ją treści. W założeniu kameralna, by tuż po niej zaprosić Widzów do dyskusji i refleksji nad rolą i wpływem sztucznej inteligencji (tzw. AI - Artificial Intelligence) w naszym codziennym życiu.
Widownię wypełniła młodzież zielonogórskich szkół średnich, która - po obejrzeniu spektaklu została zaproszona do dyskusji. Młodzi ludzie, tak naprawdę dorastający we wszechotaczającym, w niesamowitym tempie rozwijającym się świecie nowych technologii, posługujący się jego narzędziami przez większość dnia, też "wysługujący się" nimi w wielu przypadkach - mieli okazję na chwilę się zatrzymać i zastanowić, jak wiele nowe cyfrowe rozwiązania im dają, ale też co - niestety - zabierają; zadać sobie pytanie, gdzie w tym wszystkim jest człowiek, jego inteligencja, jego naturalna moc wyrażania emocji, kreowania, odczuwania? I czy przypadkiem świat cyfrowy nie zastąpił im już świata rzeczywistego.
Scenariusz spektaklu "Solaris 2050", inspirowany powieścią Stanisława Lema, z założenia miał powstać przy użyciu sztucznej inteligencji. I tak się stało. To pierwsze takie wyzwanie w teatrze XXI wieku. Jednak zarówno twórcy tego multimedialnego przedsięwzięcia, jak i wiele osób spośród publiczności miało szansę odczuć, że czegoś tym "suchym" tekstom brakuje. Emocji tworzenia. Może jednak przymiotnik "sztuczna", na szczęście dla człowieka, odróżnia go jeszcze od technologicznych supermocy?...
Spektakl wróci na naszą scenę po Nowym Roku.
Serdecznie zapraszamy przede wszystkim młodzież, ale i wszystkich dorosłych ludzi, którym przyszło żyć w erze przejmującej pomału świat tzw. "sztucznej inteligencji".
Twórcy:
Reżyseria i adaptacja tekstu - Rafał Renner
Scenografia i kostiumy - Adam Łucki
Muzyka, wizualizacje z użyciem ChatGPT, projekcje multimedialne - Rafał Renner
Obsada:
Elżbieta Donimirska
Radosław Walenda
Małgorzata Polak
Zdjęcia: KADR Kamil Derda
Spektakl odbył się z udogodnieniami dla osób ze szczególnymi potrzebami: audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy PJM.
Spektakl i udogodnienia dla osób ze szczególnymi potrzebami zrealizowano w ramach Programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju (Inwestycja A2.5.1, KPO)