plakat spektaklu i logotypy

21 i 22. grudnia, w ten przeważnie zagoniony przedświąteczny czas, zapraszamy Państwa do Teatru na chwilę zatrzymania i refleksji. Na opowieść, która może pomóc na nowo spojrzeć na rodzinne relacje, zrozumieć "inność" postrzegania świata przez młodszych od siebie, starszych od siebie, czy równolatków.

Na naszej nowej scenie Teatru Lalek dzisiaj (sobota) o godz. 16:00 odbędzie się premiera "O tym można rozmawiać tylko z królikami" w reżyserii Piotra Soroki, a kolejny spektakl już jutro (niedziela) o godz. 12:00. Zapraszamy młodzież od lat 12 z rodzicami, dziadkami, ciociami i wujkami i zapraszamy rówmież rodziców, dziadków, ciocie i wujków z dziećmi, wnukami, siostrzeńcami w wieku nastoletnim na tę mądrą, wzruszającą opowieść.

Przedstawienie powstało na podstawie pięknej szwedzkiej książki Anny Höglund "O tym można rozmawiać tylko z królikami" (wydanej w języku polskim przez Wydawnictwo ZAKAMARKI). To opowieść o nastoletnim chłopcu, który czuje się inny ze względu na swoją wrażliwość, jest nierozumiany, zagubiony, samotny - i w rodzinie, i wśród rówieśników. Dzieląc się swoimi refleksjami, próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, kim tak naprawdę jest. Trzynastoletni bohater nie utożsamia się ze swoimi rówieśnikami, nie czuje z nimi więzi, według niego inność wyklucza go z grona znajomych. Chłopiec nie boi się nazwać trudnych emocji, ale też pokazuje, że nie muszą być one ostateczne. 

"Chciałbym sprawić, żeby ten spektakl był bliski nastoletnim osobom, które właśnie teraz są w okresie dojrzewania, dorastania, między 13 a 18 rokiem życia, chociaż tutaj też bardzo zależy mi na tym, żeby nie tylko osoby, które są nastolatkami, ale również osoby dorosłe, mogły przyjść i nie mieć poczucia "straconego czasu". 
Jak mówi sama autorka "O tym można rozmawiać tylko z królikami" - Anna Höglund - jest to książka dla wszystkich tych, którzy kiedykolwiek w życiu czuli się inni. Prawdopodobnie wszyscy spotykamy się z tym, że gdzieś nie pasujemy z jakiegoś powodu. Każdy z nas takie doświadczenie przechodził. (...) 
Być może te osoby, które przyjdą na premierę, czy potem na spektakl, w jakiś sposób będą mogły się utożsamić, a nawet w jakimś sensie poczują ulgę (...)
Anna Höglund w swojej opowieści zostawia nas z happy endem. Spektakl też jest o tym, że czas dorastania kiedyś się kończy. Będzie lepiej, będzie łatwiej. Trochę idąc za tym, co mówi najcieplejsza postać ze spektaklu - Dziadek: "Im więcej masz lat, tym jest lepiej. Bo masz to doświadczenie i możesz z niego skorzystać.” - Piotr Soroka, reżyser

 

Twórcy:

Autor - Anna Höglund
Tłumaczenie - Katarzyna Skalska
Reżyseria i adaptacja - Piotr Soroka
Dramaturgia - Agnieszka Charkot
Scenografia - Agnieszka Zdonek 
Muzyka - Szymon Tomczyk
Reżyseria świateł - Alicja Pietrucka 
Projekcje - Klaudia Kasperska

Obsada:

Królik - Paweł Wydrzyński
Matka, Nauczycielka - Marta Frąckowiak
Ojciec, Tamten Chłopak - Jakub Mikołajczak
Dziadek - Jerzy Kaczmarowski
Ta Dziewczyna, Królicza Mama - Joanna Wąż
Inna Dziewczyna - Katarzyna Kawalec
Ten Chłopak, Doktor - Robert Kuraś

 

Premiera: 21 grudnia 2024 r. 
Scena: 
Teatr Lalek
Czas trwania: ok. 90 minut
Kategoria wiekowa: dorośli i dzieci 12+


Uwaga: w spektaklu używane jest światło stroboskopowe. 

Spektakl zawiera także intensywne i ostre dźwięki, które mogą być niekomfortowe dla niektórych widzów. Prosimy o ostrożność, szczególnie osoby wrażliwe na hałas.

 

Najbliższe spektakle:

  • 21.12.2024 r. - sobota, godz. 16:00 / PREMIERA
    przycisk zakupu biletów
  • 22.12.2024 r. - niedziela, godz. 12:00
    przycisk zakupu biletów
  • 04 stycznia 2025 r. - sobota, godz. 16:00
    przycisk zakupu biletów
  • 05 stycznia 2025 r. - niedziela, godz. 16:00
    przycisk zakupu biletów

 

Spektakl zrealizowano w ramach Programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju (Inwestycja A2.5.1, KPO)

logotypy

#KPOdlakultury   #KPO

 

- - - - - - - - -

Anna Höglund - "O tym można rozmawiać tylko z królikami"
Książka wydana w języku polskim przez Wydawnictwo Zakamarki

978-83-7776-156-4
data wydania 7/3
Poznań 2018

logo wydawnictwa Zakamarki

 

Prawa autorskie AUTORA do UTWORU reprezentuje w Polsce Agencja Dramatu i Teatru c/o Colombine TeaterFörlag.