Balladynę w reżyserii Roberta Czechowskiego można było zobaczyć 27.11.2024 r. w ramach premiery studenckiej. Jednak to nie koniec -

– w najbliższą sobotę, 14 grudnia, czeka nas premierowy pokaz spektaklu, po którym trafi on do stałego repertuaru Lubuskiego Teatru. 

To piękny, ważny projekt, bazujący na klasycznym tekście Juliusza Słowackiego. Do realizacji tego spektaklu ściągnęliśmy kwiat aktorstwa polskiego: młodych artystów, absolwentów różnych szkół teatralnych. „Balladyna” została zrealizowana w ramach programu Przestrzenie Sztuki Teatr. Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego” – rozpoczął konferencję prasową dyrektor Robert Czechowski. Następnie przedstawił twórców: Adama Łuckiego (scenografia, kostiumy), Daniela Grupę (muzyka) oraz obecnych na sali aktorów: Zofię Tkaczyńską, Aleksandrę Kołtuniak, Olgę Wojtkowiak, Katarzynę Hołyńską, Hannę Szurgot, Kacpra Zalewskiego i Pawła Gabora. Wspomniał, że na scenie zobaczymy także Tatianę Kołodziejską i Marka Sitarskiego, natomiast ruch sceniczny przygotował Paweł Matyasik, a reżyserią świateł zajął się Michał Gilka.

Reżyser krótko opowiedział o tym, że Balladyna jest „pretekstem, żeby pochylić się nad rozmową Boga z Szatanem: Słowacki ciągle wątpił, wedle jakich kryteriów człowiek żyje. To spektakl o tym, że każdy może sobie wybrać to, co chce – dąży do realizacji marzeń i płaci za to wysoką cenę”. Dyrektor Robert Czechowski dodał też, że przy pracy nad spektaklem towarzyszyła mu myśl, którą kiedyś usłyszał: „Wszystko już było, oprócz nas. Nigdy nie było i nie będzie już takiej Balladyny, Chochlika czy Grabca. To jest absolutnie zachwycające, jak oni grają i to się już nie powtórzy. Ta „Balladyna” jest po prostu „nasza” – wyrasta z naszej kultury i my ją tak czujemy”. 

Zapraszamy serdecznie na tę wyjątkową odsłonę Balladyny w reżyserii Roberta Czechowskiego do Lubuskiego Teatru!

(jm)

 

"BALLADYNA"
- p
remiera: 14 grudnia 2024 r., godz. 19:00

Twórcy:

Autor - Juliusz Słowacki
Reżyseria - Robert Czechowski
Scenografia i kostiumy - Adam Łucki
Muzyka - Daniel Grupa
Ruch sceniczny - Paweł Matyasik
Reżyseria świateł - Michał Gilka
Asystent reżysera - Katarzyna Hołyńska

 

Obsada:

Balladyna - Katarzyna Hołyńska
Wdowa - Tatiana Kołodziejska
Alina - Małgorzata Polak
Grabiec - Paweł Gabor
Bóg, Pustelnik, Kanclerz - Marek Sitarski
Upadły Anioł, Skierka, Filon - Hanna Szurgot 
Upadły Anioł, Skierka, Filon - Zofia Tkaczyńska
Goplana - Olga Wojtkowiak / Marta Stalmierska
Szatan, Kirkor, Kostryn - Kacper Zalewski
Upadły Anioł, Chochlik, Filon - Aleksandra Kołtuniak 

 

Zdjęcia: KADR Kamil Derda

 

Wydarzenie zrealizowano w ramach Przestrzeni Sztuki Teatr.
Program finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Program Przestrzenie Sztuki Teatr

Program Przestrzenie Sztuki narodził się z potrzeby wsparcia i zapewnienia warunków pracy artystom niezależnym przy wykorzystywaniu istniejącej infrastruktury. Jego idea opiera się na czterech filarach – artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym, a głównym zadaniem operatorów jest umożliwienie artystom niezależnym (pozbawionym na co dzień „stałego adresu”) i lokalnym środowiskom prezentacji ich przedsięwzięć, rozwijanie oferty edukacyjnej i animacyjnej oraz rozwój publiczności. Dotychczas teatralne Przestrzenie Sztuki odbywały się w Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze.

Działania w ramach programu to m.in.: prezentacje spektakli, rezydencje twórcze, warsztaty i projekty edukacyjne, projekty animacyjne i społeczne, szkolenia i coaching dla artystów, wspieranie badań w zakresie sztuki, udostępnianie sal warsztatowych oraz wsparcie promocyjne artystów.

W ramach teatralnych Przestrzeni Sztuki w latach 2020-2023 odbyło się 4500 wydarzeń artystycznych i edukacyjnych, w które zaangażowało się 5000 artystów i zgromadziły 500 tys. odbiorców. W działania włączyło się także ponad 600 instytucji i podmiotów partnerskich.

Program Przestrzenie Sztuki Teatr organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego pod auspicjami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie: https://www.instytut-teatralny.pl/dzialalnosc/projekty-i-programy/przestrzenie-sztuki/.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

logotypy Przestrzenie Sztuki