Wielkimi krokami zbliża się wyczekiwana od kilku miesięcy premiera "Balladyny" w reżyserii Roberta Czechowskiego. Dzisiaj o godz. 19:00 odbędzie się premiera studencka tego wyjątkowego spektaklu (zostały ostatnie wolne miejsca!), a na oficjalną premierę zapraszamy Państwa już 14. grudnia (sobota, godz. 19:00).
Jak zdradzili nam twórcy - „Balladyna” to opowieść o pokusach i o eksperymentowaniu ze wszystkim, co zakazane. Jest to ciągła gra o ludzkie dusze. Gra, w której mieszają się światy. Wszystko dzieje się na płaszczyźnie snu i koszmaru sennego. Każdy z bohaterów o czymś marzy i każdy płaci za realizację tego marzenia wysoką cenę. Świat ludzi zderza się tu ze światem natury, który przez działanie przyrody cały czas przypomina o fundamentalnych zasadach, których nie wolno łamać, i według których należy żyć.
W swej formie jest to bardziej spektakl muzyczny i ruchowy – bliższy teatrowi plastycznemu niż dramatycznemu. W muzyce autorstwa Daniela Grupy odnajdziemy fascynacje dawno już zapomnianymi obrzędami ludowymi czy misteriami. Sama treść sztuki nie jest potraktowana linearnie – to bardziej impresja na temat „Balladyny” Juliusza Słowackiego.
Historyczna premiera "Balladyny" odbyła się na deskach Lubuskiego Teatru w październiku 1963 roku, czyli dokładnie 61 lat temu. Wówczas reżyserem spektaklu był Bohdan Czechak, a rolę Matki - co ciekawe: jedną ze swoich wymarzonych ról – zagrała w nim niezapomniana Halina Lubicz.
Jaka będzie "Balladyna" w 2024 roku?
Zjawiskowa.
Tyle możemy zdradzić.
Serdecznie Państwa zapraszamy!
Premiera studencka:
- 27.11.2024 r. - środa, godz. 19:00 / AD, PJM*
*Spektakl z udogodnieniami dla osób ze specjalnymi potrzebami: tłumaczenie na język migowy PJM, audiodeskrypcja (zapewniamy odbiorniki do jej odsłuchu), w Kasie teatru są zamontowane pętle indukcyjne. W teatrze można również skorzystać ze słuchawek wyciszających (dostępnych u obsługi widowni).
Przed spektaklem, o godzinie 18.00 zaplanowany jest warsztat touch tour, podczas którego osoby ze szczególnymi potrzebami będą mogły zapoznać się ze scenografią i kostiumami, biorącymi udział w tym przedstawieniu.
Tłumacz języka migowego: Cecylia Danielak
Audiodeskrypcja, warsztat touch tour - Aleksandra Doganowska
Spektakle:
- 14 grudnia 2024 r. - sobota, godz. 19:00/ PREMIERA
- 15 grudnia 2024 r. - niedziela, godz. 18:00 / AD, PJM*
*Spektakl z udogodnieniami dla osób ze specjalnymi potrzebami: tłumaczenie na język migowy PJM, audiodeskrypcja (zapewniamy odbiorniki do jej odsłuchu), w kasie teatru są zamontowane pętle indukcyjne. W teatrze można również skorzystać ze słuchawek wyciszających (dostępnych u obsługi widowni).
Przed spektaklem, o godzinie 17.00 zaplanowany jest warsztat touch tour, podczas którego osoby ze szczególnymi potrzebami będą mogły zapoznać się ze scenografią i kostiumami, biorącymi udział w tym przedstawieniu.
Audiodeskrypcja oraz warsztat touch tour - Aleksandra Doganowska
Udogodnienia do spektaklu powstały dzięki działaniom Stowarzyszenia Przyjaciół Lubuskiego Teatru realizującego zadanie publiczne pt."Razem w Teatrze" współfinansowanego ze środków PFRON przy udziale Województwa Lubuskiego.
Tłumacz języka migowego: Cecylia Danielak
- - - - - - - - - - -
Spektakl i udogodnienia dla osób ze specjalnymi potrzebami podczas premiery studenckiej zrealizowano w ramach Przestrzeni Sztuki Teatr.
Program finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Więcej informacji na stronie: https://www.instytut-teatralny.pl/dzialalnosc/projekty-i-programy/przestrzenie-sztuki/.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego