8 listopada o godz. 18:45 zapraszamy do foyer Lubuskiego Teatru na wernisaż obrazów dwóch artystów ziemi lubuskiej: Andrzeja Stefanowskiego i Andrzeja Borkowskiego.
Andrzej Stefanowski
Urodził się 9.08.1937r. w Kwiatoniu.
Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Posiada znaczący dorobek artystyczny w dziedzinie grafiki i malarstwa eksponowany m.in. w Salonie Jesiennym, „Złotym Gronie” i na wystawie z okazji X-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków w Zielonej Górze. Wystawiał w Warszawie, Krakowie i Toruniu. Swoją twórczość prezentował w Niemczech, Francji, Jugosławii, w krajach skandynawskich. Uprawiał również malarstwo sakralne zdobiące świątynie, m.in. we Wrocławiu (kościół św. Krzyża), Przemyślu, Legnicy, Gorlicach i Bytomiu, Międzyrzeczu, Zielonej Górze, Wołowie, Modle, Miastku, Słupsku. Liczne prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
Andrzej Stefanowski mieszka i tworzy w Zielonej Górze od 1964r. Jego twórczość obejmuje grafikę i malarstwo. Opublikował dwa albumy z grafikami i akwarelami poświęcone zabytkom Zielonej Góry i Szprotawy. Od wielu lat jest członkiem zielonogórskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków.
(zdjęcia obrazów pochodzą ze strony Artysty: https://andrzejstefanowski.pl/ )
Andrzej Borkowski
Urodził się w 1958 r. w Kalsku.
Ukończył poznańskie Liceum Plastyczne, a następnie Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych w Poznaniu, dyplom z malarstwa w pracowni prof. Jacka Waltosia.
W latach 1984–85 przebywał w Kopenhadze na prywatnym stypendium malarskim. Po powrocie zamieszkał w Gdańsku, gdzie nawiązał wieloletnią współpracę artystyczną z teatrami Trójmiasta: Teatrem Atelier w Sopocie, Teatrem Miniatura w Gdańsku, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Operą Bałtycką i Fundacją Theatrum Gedanese – tworząc malarskie elementy scenografii oraz pełną gamę oprawy graficznej: logotypy, plakaty, programy itp., a także ze scenami spoza regionu pomorskiego (Wrocław, Bydgoszcz, Szczawno Zdrój, Wałbrzych) oraz na zlecenie Muzeum Narodowego w Gdańsku i Muzeum Etnograficznego w Oliwie (projekty katalogów wystawowych), Amnesty International, wydawnictwa in Extenso i wytwórni Neptun Film.
Po przeniesieniu się do Zielonej Góry w latach 2014–2020 pracował jako grafik teatralny w Lubuskim Teatrze.
Swoje prace malarskie prezentował na krajowych wystawach: w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gnieźnie, Toruniu i Gdańsku, a za granicą: w Kopenhadze (Dania), Kiel, Dortmundzie, Frankfurcie nad Menem oraz Menden (Niemcy).
Jako malarz nie identyfikuje się z żadnym stylem współczesnej sztuki, choć w odbiorze krytycznym bywa wiązany z metaforycznym realizmem. Fascynuje się światłem, które organizuje formę i służy do wyrażania emocji twórcy zarówno w miniaturowej technice akwarelowej, pejzażach, jak i wielkoformatowych pracach scenograficznych.
(zdjęcia obrazów pochodzą z prywatnych zbiorów Artysty)
- - - - - - - - - -
Wydarzenie realizowane w ramach Przestrzeni Sztuki Teatr.
Program finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego