Z radością informujemy, że nasz Teatr jest w trakcie realizacji 4 projektów, na które pozyskaliśmy środki z Krajowego Planu Odbudowy.
Lubuski Teatr w Zielonej Górze znalazł się w gronie beneficjentów pierwszego naboru do Programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju (Inwestycja A2.5.1, KPO).
Jednym z projektów jest cykl 3 interaktywnych spektakli "CASTING", na którego drugą odsłonę - "Casting II" zapraszamy premierowo już dzisiaj (8.11) oraz w sobotę i niedzielę (9 i 10.11).
Kolejnymi projektami, których realizację będzie można zobaczyć jeszcze w tym roku na scenach Lubuskiego Teatru i w przestrzeni online, są:
- spektakl "Solaris 2050"
Spektakl, inspirowany książką "Solaris" Stanisława Lema, będzie opierał się na interakcjach czterech postaci: Filozofa, Artysty, Księdza i Fizyka z zaawansowaną sztuczną inteligencją Solaris. Spróbuje ukazać eksplorację ludzkich potrzeb i pragnień poprzez relacje z AI, która odzwierciedla ich najgłębsze lęki i dążenia. Przedstawienie zaprosi widzów do refleksji nad moralnością, duchowością, emocjami w kontekście najnowszych technologii, nad wpływem sztucznej inteligencji na indywidualne i społeczne życie współczesnego człowieka.
Pokaz specjalny, na który zostaną zaproszeni m.in. uczniowie szkół średnich. Spektakl stanie się pretekstem do działań edukacyjnych m.in. dyskusji realizatorów i publiczności na temat twórczości Stanisława Lema a także, koncepcji sztucznej inteligencji (AI) i ekologii, ich wpływu na nasze życie oraz inspiracja do krytycznego myślenia na temat przyszłości technologii i środowiska.
Przedstawienie zostanie również udostępnione online (by zapewnić możliwość obejrzenia go m.in. szkołom z małych miejscowości).
- spektakl "O tym można rozmawiać tylko z królikami"
Przedstawienie na podstawie szwedzkiej książki Anny Höglund "O tym można rozmawiać tylko z królikami", dedykowane przede wszystkim nastolatkom, zadającym sobie pytania o to, kim są, gubiącym się pomiędzy poczuciem odrębności i wyobcowania, a potrzebą przynależenia i bliskości. To także przedstawienie dla wszystkich tych, którzy kiedykolwiek czuli się inni lub czuli bardziej niż inni.
W spektaklu głównym środkiem wyrazu będzie ciało, wykorzystane będą elementy scenografii, znalezione w magazynach teatru oraz projekcja live stream, która będzie wspierała proces komunikacji z młodą publicznością.
-
cykl filmów edukacyjnych "Magiczny świat lalek teatralnych"
Będą to krótkie formy filmowe (wraz z warsztatami), prezentujące świat Teatru Lalek (lalki teatralne, ich rodzaje, nazwy, sposoby animacji oraz historia związana z tradycjami sceny lalkowej w Zielonej Górze) , które pozwolą widzom w każdym wieku poszerzyć swoją wiedzę na temat lalkowych form teatralnych. Filmy zostaną umieszczone na kanale Lubuskiego Teatru w serwisie YouTube, co zapewni ich dostępność szerokiej publiczności. Do filmów zostaną przygotowane udogodnienia w postaci napisów oraz tłumaczenia na język migowy PJM.
Powstanie również przedprzewodnik filmowy po Teatrze Lalek.
Szczegółowe informacje o wszystkich przygotowywanych projektach znajdą Państwo w zakładce: https://www.teatr.zgora.pl/projekty
#KPOdlakultury #KPO
zdjęcia: pochodzą ze spektaklu "Casting I" / KADR Kamil Derda