W tym roku pożegnaliśmy niezwykłego Człowieka Teatru - Jana Szurmieja. Był wielkim Przyjacielem naszej zielonogórskiej sceny, Artystą znanym i cenionym przez Widzów i miłośników teatru w całym kraju, znakomitym reżyserem, aktorem, inscenizatorem i choreografem.
Jeszcze na początku bieżącego roku nasi Widzowie po raz kolejny oklaskiwali pełne muzyki i tańca widowisko „Słodkie lata 20.-30…” , jeden z wielu spektakli, który Jan Szurmiej wyreżyserował na deskach naszego Teatru. Wszyscy mieliśmy wielką nadzieję, że to nie będzie ostatni…
W swoim artystycznym dorobku Jan Szurmiej miał ponad 100 realizacji reżyserskich, które przyniosły mu wiele prestiżowych nagród, m.in. Grand Prix na Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu za musical „Piaf” (1993), Grand Prix na festiwalu w Moguncji (Niemcy) za reżyserię spektaklu „Sztukmistrz z Lublina” (1994, Teatr Współczesny we Wrocławiu), Złotą Łódkę w kategorii Spektakl Roku za reżyserię przedstawienia „Skrzypek na dachu” (2000, Teatr Muzyczny w Łodzi), Złote Maski za reżyserię „Skrzypka na dachu” (2004, Teatr Bagatela w Krakowie – również w kategorii Spektakl Roku).
W 1985 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, w 2005 – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2018 i 2023 roku – kolejno: Srebrny i Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Na deskach Lubuskiego Teatru stworzył niezapomniane, rewelacyjne spektakle i widowiska:
- „Siostrunie” (2013),
- „Piaf” (2013),
- „Ach! Odessa – Mama…” (2014),
- „George and Ira Gershwin” (2018)
- „Słodkie lata 20.-30…” (2020).
Z dyrektorem Lubuskiego Teatru Robertem Czechowskim współpracował także jako aktor, występując w spektaklu „Piast” (2019).
Swoje miejsce w kulturalnym pejzażu Zielonej Góry zaznaczył także jako twórca odbywającego się do dziś Festiwalu im. Anny German (w latach 2001-2007 był jego dyrektorem artystycznym).
Nie zapomnimy Pana, Panie Janku...
(zdjęcia: archiwum Lubuskiego Teatru)