Premiera: 12 listopada 2016
"Ja i Beatrix” w dramatyczny sposób porusza temat granicy moralności i wolności jednostki.
Nawiązuje do kondycji Raskolnikowa końca 20. wieku, gdzie coraz trudniej znaleźć inne wartości poza zaspokojeniem egoistycznych potrzeb bez względu na konsekwencje. Gdzie istnieje zbrodnia, ale z braku wartości wyższych, niekoniecznie musi ona zostać ukarana. Akcja Beatrix rozgrywa się w Australii, kraju, którego nieskończenie puste przestrzenie oddalone od „reszty świata” mogą zwieść i wciągnąć w swoją pustkę co słabszych przybyszów. Nie jest to historia radosna i lekka. Jest za to silnym głosem sprzeciwu wobec świata pełnego znieczulenia, egoizmu i pustki uczuciowej, świata zanikającego indywidualizmu.
Tekst „Ja i Beatrix” stał się w Australii podstawą scenariusza filmu „Left Ear” w reżyserii Andrew Wholley’a, nagrodzonego kilkakrotnie na różnych festiwalach filmowych, m.in. Melbourne Underground Film Festival oraz Międzynarodowym Festiwalu Filmowym TOFI w Toruniu (2008). Lech Mackiewicz – reżyser monodramu – dokonał także nagrania tego spektaklu dla potrzeb Telewizji Kultura.
Autor: Jerzy Szafjański
Reżyseria: Lech Mackiewicz
Zdjęcia: Adaś Hanuszkiewicz
Czas trwania: 50 min.
SPEKTAKL BIERZE UDZIAŁ W 23. OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE NA WYSTAWIENIE POLSKIEJ SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Marcin Bogucki, Marta Bryś, Katarzyna Niedurny, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis, Anna Wakulik.