Tryptyk projektów studenckich inspirowanych historią Zielonej Góry i okolic oraz charakterystyką miejsca. Dzieła powstały w zaraniu jako dyplomowe projekty scenograficzne studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. 

Tryptyk projektów studenckich inspirowanych historią Zielonej Góry i okolic oraz charakterystyką miejsca. Dzieła postały w zaraniu jako dyplomowe projekty scenograficzne studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W koprodukcji ze studentami i dyplomantami Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu oraz profesjonalnymi tancerzami powstały dwa spektakle oraz jeden wideoklip.

Projekt powstaje w ramach Przestrzeni Sztuki. Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

WIŁY
Spektakl studencki w konwencji teatru tańca. Inspirację dla scenografii do projektu stanowi mitologia słowiańska i opisywane w niej Wiły – efemeryczne nimfy żyjące na polach, ukrytych głęboko w leśnej gęstwinie. Ubrane w zwiewne szaty, oddawały się ekstatycznemu tańcowi, w który wciągały napotkanych ludzi. Śmiałkowie nie zdawali sobie sprawy, że już nigdy nie wydostaną się z zaklętego kręgu, zostaną ,,zatańczeni” na śmierć. Praca nad projektem stała się poszukiwaniem związków pomiędzy kulturą starosłowiańską, a współczesną kulturą. Wiły powstawały z dusz młodo zmarłych kobiet-samobójczyń, które nie zdążyły jeszcze wyjść za mąż. Zmieniały się wtedy w półboginki, zawieszone na granicy dwóch światów – życia i śmierci, posiadały moc władania naturą oraz nieskończoną energię. Powiązane z przyrodą, pozostawały w wiecznym ruchu, przyjmując często postać wirów powietrznych.

ZAŚWIATY
Spektakl studencki w konwencji teatru tańca. Scenografia inspirowana jest powieścią nominowaną w 2020 roku do nagrody Nike – „Zaświatami” Krzysztofa Fedorowicza. Dotyka ona tematu świadomości miejsca, historii Zielonej Góry i okolic w poetyckim ujęciu.

ZDUMIENIE
Wideoklip studencki z udziałem profesjonalnych tancerek. Inspirowany wierszem „Zdumienie” Wisławy Szymborskiej, przedstawia postać w kontekście trzech różnych przestrzeni. Światy technologii, natury i ludzkiej materialności przeplatają się, a człowiek ukazany jest jako jedno z wielu stworzeń wplecionych w strukturę świata.

Zdjęcia: Kamil Derda

Premiera: 26 listopada 2021

 

ZAŚWIATY

inspirowane powieścią „Zaświaty” Krzysztofa Fedorowicza

opieka reżyserska: Robert Czechowski

scenografia: Natalia Kranz

choreografia: Olga Bury, Agnieszka Kramarz, Marek Szajnar

kostiumy: tancerze

opracowanie muzyczne: tancerze

opiekun artystyczny: dr Sylwia Hefczyńska- Lewandowska

opiekun merytoryczny: Prof. Piotr Tetlak

obsada:
Olga Bury/Agnieszka Kramarz

Marek Szajnar

 

czas trwania: około 25 min

 

WIŁY
inspirowane mitologią słowiańską

opieka reżyserska: Robert Czechowski

scenografia: Lidia Stachowska

choreografia: Ewelina Cieśla we współpracy z tancerkami

kostiumy: tancerze

opracowanie muzyczne: tancerze

opieka merytoryczna: Prof. Piotr Tetlak

opiekun artystyczny: dr Sylwia Hefczyńska- Lewandowska

obsada:

Martyna Hickiewicz

Agnieszka Kramarz

Sabina Letner

Judyta Pakulska

 

czas trwania: około 25 min

 

ZDUMIENIE
wideoklip inspirowany wierszem Wisławy Szymborskiej

koncepcja, scenografia, muzyka: Agata Wala

charakteryzacja: Agata Wala, Michalina Musiał

zdjęcia i montaż video: Kamil M. Derda

mastering muzyki: Filip Wyrwa

opieka merytoryczna: Prof. Piotr Tetlak

opieka techniczna: Krzysztof Urban

obsada:

Magdalena Czarny

Lena Anna Bałaga

 

czas trwania: około 3 min

 

Zdjęcia:
Marta Bojarska-Langner
Kamil Derda