DYREKTOR LUBUSKIEGO TEATRU
Rocznik 1960. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie (1989–1993), Absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie, Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu (1979–1983), studiował na Wydziale Filozofii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (1986–1988).

Od 2007 roku pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze.
Za jego dyrekcji w Lubuskim Teatrze powstały m.in. takie spektakle, jak: Gdy przyjdzie sen – tragedia miłosna autorstwa i w reżyserii Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak (Grand Prix i wiele innych nagród na XVI Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość przedstawiona - Zabrze 2016), Trash story M. Fertacz w reż. Marcina Libera (wiele nagród na Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość przedstawiona w Zabrzu, udział w projekcie TEATR POLSKA), Kazimierz i Karolina O. von Horwatha w reż. Wojtka Klema (udział w projekcie TEATR POLSKA), Łzy Ronaldo Pawła Kamzy (ścisły finał Ogólnopolskiego Konkursu na wystawienie polskiej sztuki współczesnej, druk tekstu w miesięczniku Dialog), Trzy siostry A. Czechowa w reż. Piotra Ratajczaka (spektakl prezentowany na deskach Starego Teatru w Krakowie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia), Ach, Odessa – Mama w reż. Jana Szurmieja, Nikt nie byłby mną lepiej. Koncert w reż. Łukasza Chotkowskiego (nagroda na Festiwalu Wałbrzyskie FANABERIE Teatralne). Spektakle Lubuskiego Teatru w czasie jego kadencji dyrektorskiej były wielokrotnie prezentowane na festiwalach teatralnych w kraju i za granicą, m.in. w Zittau, Chemnitz, Cottbus (Niemcy) czy Bratysławie, Nitrze (Słowacja).

W latach 2001–2007 Robert Czechowski pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, a jednocześnie dyrektora artystycznego Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej. Za jego kadencji dyrektorskiej powstały m. in. Woyzeck G. Buchnera w reż. Mai Kleczewskiej (Laur Konrada Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach), Wybrani J. Geneta w reż. Agaty Dudy-Gracz, Romeo i Julia w reż. Pawła Kamzy, Ptaki Arystofanesa w reż. Mirosława Kocura, Kalisz – raj i Ferragosto Pawła Kamzy w jego reżyserii. Spektakle kaliskiego teatru były prezentowane m. in. w Budapeszcie (Węgry), Bratysławie (Słowacja), Dortmundzie (Niemcy) oraz na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych.

W latach 1992–1993 pełnił funkcję kierownika artystycznego w Centrum Sztuki – Teatrze Dramatycznym w Legnicy, gdzie wyreżyserował m. in. Jak wam się podoba? W. Szekspira – (nagroda Fundacji Theatrum Gedanense dla najlepszego spektaklu szekspirowskiego w sezonie teatralnym 1995/96 w Polsce), założyciel Teatru Osobowego we Wrocławiu, gdzie w latach 1993–2001 wyreżyserował m.in. Biesiadę u hrabiny Kotłubaj na motywach opowiadań Witolda Gombrowicza (Grand Prix Międzynarodowych Eksploracji Teatralnych SET w Suwałkach, 1998), we współpracy z The Small Form Theater w Londynie także Monsieur Chopin, ktoś Pana uwielbia, Wesele Stanisława Wyspiańskiego oraz Wokół Balladyny wg Juliusza Słowackiego. Spektakle te miały premiery na deskach Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego (POSK) w Londynie.

W latach 1994–1999 był założycielem i dyrektorem Młodzieżowej Akademii Artystycznej we Wrocławiu.

Wykładowca Wydziału Lalkarskiego i Aktorskiego PWST we Wrocławiu (1988–1997) oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego (2008–2012).

W latach 1993–2015 wyreżyserował w Polsce i za granicą ok. 50 sztuk teatralnych i ponad 60 programów telewizyjnych (Ośrodek TVP Wrocław).

W latach 1983–1989 jako aktor pracował w teatrach wrocławskich: Teatrze Współczesnym im. E. Wiercińskiego, Teatrze Polskim, Ośrodku Teatru Otwartego „Kalambur” oraz w Drugim Studio Wrocławskim.

Wyreżyserował m. in.: Ulice wolności - sztukę w jednym akcie, poświęconą wydarzeniom zielonogórskim z 30 maja 1960 r., spektakl Samobójca - reżyseria w Lubuskim Teatrze (2018), Shirley Valentine - reżyseria w Teatrze Miejskim w Lesznie, Związek otwarty - opieka artystyczna w Lubuskim Teatrze, Stworzenia sceniczne - reżyseria w Lubuskim Teatrze (2019), widowisko Piast - inauguracja Teatru im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie, Ożenek - reżyseria w Lubuskim Teatrze (2020), Głowa w rytmach - reżyseria w Lubuskim Teatrze, To wiem na pewno - koprodukcja Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze i Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze (2021).

Nagrody:

  • Wyróżnienie dla Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu za przedstawienie Jak wam się podoba w Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Wiliama Szekspira na VIII Festiwalu Szekspirowskim (2004)
  • Nagroda dziennikarzy w plebiscycie Leony za spektakl Kaspar Hauser (2009)
  • Nagroda za najpopularniejszy spektakl sezonu 2010/2011 w plebiscycie Leony za spektakl Po prostu Leon po prostu (2010)
  • 3. miejsce w plebiscycie widzów dla przedstawienia Stworzenia sceniczne na 40. Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych (2010)
  • Nagroda dla najlepszego spektaklu małych form – dla spektaklu Stworzenia sceniczne  na Festiwalu „Biała Wieża” w Brześciu na Białorusi (2012)
  • Nagroda Kulturalna Miasta Zielona Góra (2016)
  • Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2017)
  • Nagroda publiczności za Najpopularniejszy spektakl dla spektaklu Samobójca oraz nagroda dziennikarzy również dla spektaklu Samobójca (2018)
  • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Lubuskiego (2022)