Sztuka Yasminy Rezy w tłumaczeniu Barbary Grzegorzewskiej.
Nazwisko francuskiej autorki Yasminy Rezy może się kojarzyć bywalcom naszego teatru chociażby z Bogiem mordu w reżyserii Lecha Mackiewicza, a kinomanom – z ekranizacją tego samego dramatu, zrealizowaną przez Romana Polańskiego, a zatytułowaną Rzeź.

W obu wersjach sytuacja spowodowana błahym z pozoru zdarzeniem urasta do rozmiarów sprawy o tak wielkim znaczeniu, że staje się ona podstawą zajadłej, psychologicznej rozgrywki.

Nie inaczej dzieje się w Sztuce, która w latach 90-tych przyniosła Rezie międzynarodowy rozgłos. Głównych bohaterów – Serge’a, Marca i Yvana – poznajemy w momencie, gdy pierwszy z nich chwali się posiadaniem obrazu, na którego zakup wydał fortunę. Dzieło autorstwa bardzo ponoć modnego artysty, znanego jako Atrios, to płótno w całości pomalowane na biało, choć – jeśli bardzo się wysilić – można na nim dostrzec lekko wypukłe ukośne białe paski. Czy spór o artystyczną wartość takiego dzieła może wystawić na ciężką próbę wieloletnią przyjaźń między tymi trzema mężczyznami? Okazuje się, że tak… Dyskusja na temat sztuki współczesnej oraz znaczenia, jakie snobizm i kierowanie się zdaniem innych odgrywa przy jej odbiorze, staje się pretekstem do analizy relacji łączących bohaterów – na ile są one mocne i na jakich wartościach zakotwiczone. Rozprawa o guście zamienia się w konflikt charakterów i odmiennych postaw życiowych.

Pomimo swojej miejscami gorzkiej wymowy to wszystko zostaje polane sosem dobrego humoru. W reżyserskim ujęciu Roberta Czechowskiego Sztuka jest wyśmienitą komedią o naturze stosunków międzyludzkich, przemijaniu, a także o groźbie nieuchronnej utraty ironii, która może być bronią w konfrontacji ze śmiercią.

 

Twórcy:

Reżyser - Robert Czechowski
Scenografia - Adam Łucki
Opracowanie muzyczne - Damian-neogenn-Lindner
Światła - Piotr Pawlik
Ruch sceniczny - Paweł Matyasik


Obsada:

Marc - Robert Kuraś
Yvan - James Malcolm
Serge - Wojciech Romańczyk

 

Premiera: 11 marca 2022 r.
Czas trwania spektaklu:
ok. 60 minut
Scena: Scena Kameralna LT

Uwaga: w spektaklu używane jest światło stroboskopowe.

 

Recenzje:

 

Zdjęcia: Dariusz Biczyński, DB TEAM Fotografia Kreatywna
Autor plakatu:
Dariusz Kolański