Pełna absurdalnego humoru opowieść o niezgodzie na banał i szarość codziennego życia.
Spektakl na podstawie tekstu Wojciecha Tremiszewskiego - to szalona, kolorowa komedia z częścią dramatu: Kasia, młoda żona i matka, buntuje się przeciw narzuconej jej przez okoliczności roli „kury domowej”. Dzięki swej wybujałej wyobraźni powołuje do życia inne Kasie, obsadzając siebie w rolach życiowych – jej zdaniem – bardziej kolorowych, ciekawszych, niosących ze sobą silne emocje i możliwość przeżycia intrygujących przygód. Fantazjuje, stawiając się w sytuacjach czasami niebezpiecznych, czy wręcz groźnych, ale z pewnością nie tak nudnych, jak jej codzienna egzystencja. Reżyser mnoży absurdalne sytuacje i gagi, zaburza tradycyjną narrację, budując intrygującą i atrakcyjną dla widza opowieść.
Twórcy:
Autor - Wojciech Tremiszewski
Reżyseria - Filip Gieldon
Scenografia - Paulina Czernek-Banecka
Kostiumy - Iga Sylwestrzak
Ruch sceniczny - Justyna Kaczmarska-Orawiec
Obsada:
Marta Stalmierska
Zofia Tkaczyńska
Robert Kuraś
Kacper Zalewski
Premiera: 9 maja 2025, godz. 19:00
Scena: scena Teatru Lalek
Spektakl dla widzów dorosłych
Spektakle:
- 09 maja 2025 r. - piątek, godz. 19:00 / PREMIERA
- 10 maja 2025 r. - sobota, godz. 16:00
*Dni Funduszy Europejskich* - 23 maja 2025 r. - piątek, godz. 19:00
- 24 maja 2025 r.- sobota, godz. 19:00
- 25 maja 2025 r. - niedziela, godz. 18:00
- 30 maja 2025 r.- piątek, godz. 19:00
- 31 maja 2025 r.- sobota, godz.19:00
- 1 czerwca 2025 r. - niedziela, godz. 18:00
- 7 czerwca 2025 r. - sobota, godz. 19:00
- 8 czerwca 2025 r. - niedziela, godz. 18:00
O Twórcach:
Filip Gieldon - urodzony w 1983 r. w Sztokholmie reżyser teatralny i filmowy.
W wieku 26 lat postanowił wrócić do kraju, z którego pochodzą jego rodzice i rozpoczął studia na Wydziale Reżyserii w PWSFTViT w Łodzi. Łączy zamiłowanie do kina i teatru z doświadczeniem kulturowym, które dało mu życie w Szwecji, Londynie i wreszcie w Polsce. W działaniach artystycznych pragnie podejmować aktualne tematy pracując z młodymi, ambitnymi aktorami.
Jeszcze w trakcie studiów, w 2013 r., zadebiutował jako reżyser teatralny w teatrze WARSawy przedstawieniem Gruzy napisane przez Dennisa Kelly'ego. Następnie zakończył dwa średnio-metrażowe filmy – film dokumentalny Egzamin Dojrzałości i film fabularny Luna – obydwa wielokrotnie nagradzane oraz przedstawienie muzyczne Oś w Teatrze Powszechnym w Łodzi, na podstawie piosenek Agnieszki Osieckiej.
Otrzymał dyplom magistra reżyserii filmowej z PWSFTViT w 2015 r.
W marcu 2016 r. wyreżyserował spektakl Antygona w Nowym Jorku w Teatrze Śląskim, a rok później klasyczną sztukę Augusta Strindberg'a Pannę Julię w Teatrze Aleksandra Fredry w Gnieźnie.
W kwietniu 2018 r. odbyła się premiera jego spektaklu Szklana menażeria, która otworzyła nową scenę Teatru Bagatela, Strefa K805. Zaraz po tym napisał swój pierwszy dramat, Szwedzkie blade blondynki nie idą do nieba, który w 2019 r. się zakwalifikował do półfinału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. W tym samym roku wyreżyserował teatr telewizji dla Teatroteki pod tytułem Kasie, na podstawie dramatu Wojciecha Tremiszewskiego. Film otrzymał główną nagrodę na festiwalu Interpretacje w Katowicach w 2020 r. Spektakl zrealizowany w Lubuskim Teatrze jest prapremierą sceniczną tego dramatu.
Paulina Czernek-Banecka – scenografka teatralna i filmowa.
W 2008 r. ukończyła z wyróżnieniem Scenografię na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obecnie pracuje na Wydziale Sztuki Mediów. W 2013 r. obroniła tytuł doktora sztuki.
Dotychczas pracowała w wielu różnych teatrach takich jak np.: Teatr Wielki – Opera Narodowa, Opera Nova w Bydgoszczy, Teatr Dramatyczny w Warszawie, Teatr Studio, Teatr Polski w Warszawie, Teatr Współczesny w Warszawie, Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr Muzyczny Roma, Teatr Muzyczny w Poznaniu, Teatr Polonia, Och Teatr, Teatr Komedia, Teatr Polski w Bielsku Białej, Teatr im. S.Jaracza w Olsztynie, Teatr Bagatela w Krakowie, Teatr im. L.Solskiego w Tarnowie.
Od 2008 r. przez dziesięć lat współpracowała z niezależnym Teatrem Montownia. Od 2016 r. współpracuje z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych tworząc scenografię do spektakli telewizyjnych z cyklu Teatroteka. W 2023 r. realizowała scenografię do serialu telewizyjnego Dzieła utracone. Brała udział w licznych festiwalach teatralnych w kraju i zagranicą, m.in. na Łotwie, we Włoszech, na Węgrzech, w Rosji, Niemczech, Egipcie, Jordanii i Chinach.
Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień. Na XV Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepszą scenografię. Na festiwalu Teatroteka FEST 2020 została nagrodzona za scenografię do spektaklu Kasie w reżyserii Filipa Gieldona.
Wojciech Tremiszewski - gdański aktor i improwizator, związany od lat ze sceną kabaretową (m.in. Kabaret Limo i Spadkobiercy). Poza Kasiami - autor dwóch monodramów, z którymi występuje: Adama Mickiewicza liryczna próba odnalezienia się w branży rozrywkowej i Opowieść o brzydkich słowach. Na co dzień publikuje nagrania sesji gier fabularnych na youtubowym Kanale Termosa.
Prywatnie mąż, tata dwóch ananasów, starszy spacerowy z psem oraz fan muzyki, opowieści i koszykówki.
- - - - - - - - - - -
Wydarzenie zrealizowano w ramach Przestrzeni Sztuki Teatr.
Program finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Program Przestrzenie Sztuki Teatr
Program Przestrzenie Sztuki narodził się z potrzeby wsparcia i zapewnienia warunków pracy artystom niezależnym przy wykorzystywaniu istniejącej infrastruktury. Jego idea opiera się na czterech filarach – artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym, a głównym zadaniem operatorów jest umożliwienie artystom niezależnym (pozbawionym na co dzień „stałego adresu”) i lokalnym środowiskom prezentacji ich przedsięwzięć, rozwijanie oferty edukacyjnej i animacyjnej oraz rozwój publiczności. Dotychczas teatralne Przestrzenie Sztuki odbywały się w Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze.
Działania w ramach programu to m.in.: prezentacje spektakli, rezydencje twórcze, warsztaty i projekty edukacyjne, projekty animacyjne i społeczne, szkolenia i coaching dla artystów, wspieranie badań w zakresie sztuki, udostępnianie sal warsztatowych oraz wsparcie promocyjne artystów.
W ramach teatralnych Przestrzeni Sztuki w latach 2020-2023 odbyło się 4500 wydarzeń artystycznych i edukacyjnych, w które zaangażowało się 5000 artystów i zgromadziły 500 tys. odbiorców. W działania włączyło się także ponad 600 instytucji i podmiotów partnerskich.
Program Przestrzenie Sztuki Teatr organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego pod auspicjami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji na stronie: https://www.instytut-teatralny.pl/dzialalnosc/projekty-i-programy/przestrzenie-sztuki/.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Zdjęcia: KADR Kamil Derda