Bezpośrednią inspiracją dla powstania tej opowieści były „Pippi Pończoszanka” oraz „Alicja w Krainie czarów” i zdolność bohaterek do kreowania w głowie zachwycających światów. Podziw dla ich wyobraźni – szalonej, nieskrępowanej, czystej fantazji stał się inspiracją tekstu „Jutro wrócimy do domu” autorstwa Tomasza Olczaka.
Spektakl bierze udział w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Czym jest „powrót do domu”? Te słowa dają ukojenie i spokój. Niosą poczucie bezpieczeństwa, ponieważ wszyscy znamy powiedzenie, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Kochamy nasze „stare śmieci” – przedmioty, których smak, zapach, kolor i fakturę znamy na pamięć, bo dają nam one poczucie bezpieczeństwa. Dlatego dom jest miejscem dobrym, nawet idealnym. Tu są ukochani rodzice, rodzeństwo, przyjaciele, zwierzaki i zabawki. To nasz schron. Mieć DOM to mieć gdzie być, mieć z kim być i mieć kogoś, do kogo można się przytulić i komu wypłakać. Powrót do domu – nie tylko dla dziecka – jest powrotem do ostoi, do bezpiecznej przystani, do siebie.
Główną bohaterką „Jutro wrócimy do domu” jest dziewczynka, niewinne dziecko. Jej supermocą w walce z rzeczywistością są fantazja i zdolność do odnajdowania w sobie radości i uśmiechu, niezależnie od tego jak trudne zdarzenia stają na jej drodze. Dziewczynka jest rozbrajająco naiwna. Pewnego dnia budzi się w świecie, którego nie rozumie, ale na swój sposób czuje, że nie jest on bezpieczny i dobry. Nie jest w domu. Kiedy zaczyna pojmować sytuację, na jej drodze pojawia się nieznajomy mężczyzna – człowiek spokojny, opanowany, wokół którego powstaje przestrzeń wypełniona zaskakującą, jak na sytuację, pewnością siebie. W trudnych czasach mężczyzna zdaje się nie tracić głowy: sprawia wrażenie że wie, co należy robić.
Dziś trudno o bardziej aktualną sztukę teatralną. Wybuch wojny w Ukrainie sprawił, że historia opowiedziana w „Jutro wrócimy do domu” uległa modyfikacji – rzeczywistość nadała jej nowy wymiar i pogłębiła znaczenie. W efekcie powstaje projekt, będący hołdem dla wszystkich dzieci (bez względu na wyznanie, kolor skóry i miejsce urodzenia), którym wojna odebrała ich największy skarb: Dzieciństwo. Bezlitośnie zabrała im cenny dar: czas, w którym dzieją się rzeczy magiczne, w którym małemu człowiekowi fizyka i ekonomia nie pętają nóg, w którym wiara w dobro i w drugiego człowieka jest sprawą fundamentalną.
Opowieść jest próbą pokazania procesu odradzania się nadziei w sercu dziecka. To historia mierzenia się „czystej, naiwnej” dziecięcej świadomości ze światem zewnętrznym, często okrutnym i złym. Projekcje fantastycznego świata są Piątym Elementem, czynnikiem, który pozwoli dziecku przetrwać i zachować wiarę. Ta sztuka jest konfrontacją nieskażonego, dziewiczego świata dziecięcego umysłu z pełnym bólu i goryczy światem wojennej rzeczywistości. Przywodzi na myśl przepiękny i wzruszający „Grobowiec świetlików” ze Studia Ghibli.
Spektakl „Jutro wrócimy do domu” reżyserują dyrektor Lubuskiego Teatru, Robert Czechowski oraz Michał Wnuk, na co dzień kierownik Teatru im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie. Za scenografię (rodem z filmów grozy) oraz oryginalne kostiumy odpowiadają Ewa oraz Piotr Tetlak. Klimatyczną muzykę do spektaklu stworzył Mariusz Szaban, znany z programu „The Voice of Poland”. Na scenie zobaczymy Ewę Dobrucką, Magdalenę Jaworską, Sylwię Gajdemską, Marka Sitarskiego, Jakuba Mikołajczaka, Daniela Zawadę, Radosława Walendę, Bartłomieja Adamczaka oraz Tomasza Olczaka.
Przedstawienie opowiada o Ukrainie, ale nie tylko – w równej mierze mówi o każdym kraju, który w historii świata konał w wojennej zawierusze. Realizacja tej sztuki jest formą wsparcia, jakie Artyści chcą przesłać do naszych wschodnich sąsiadów – najzręczniej posługujemy się sztuką, dlatego przy jej użyciu chcemy wyrazić to, co tak trudno ubrać w słowa i uchwycić rozumem. Zapraszamy na „Jutro wrócimy do domu” – bo kiedyś wszyscy znów poczujemy się bezpiecznie, wrócimy do domu…
Twórcy:
Reżyseria: Robert Czechowski, Michał Wnuk
Scenariusz: Tomasz Olczak
Scenografia, obiekty, kostiumy: Ewa Tetlak, Piotr Tetlak
Muzyka: Mariusz Szaban
Teksty piosenek: Tomasz Olczak
Reżyseria świateł, projekcje: Kamil Derda
Konsultacje choreograficzne: Marek Zadłużny
Inspicjent: Beata Sobicka-Kupczyk
Obsada:
Ewa Dobrucka - Dziewczynka - główna rola
Marek Sitarski - Mężczyzna
Jakub Mikołajczak - Hazin
Daniel Zawada - Alazi
Sylwia Gajdemska - Anioł Musada
Magdalena Jaworski - Anioł Alaman
Bartłomiej Adamczak, Radosław Walenda, Tomasz Olczak - Źli
Premiera: Głogów 01.06.22, Zielona Góra 11.06.22
Kategoria wiekowa: 7 lat +
Czas trwania: ok. 60 minut
Uwaga! Dla osób wrażliwych: na początku spektaklu użyte są syreny alarmowe oraz migające światła; w spektaklu jest użyta głośna muzyka, a głos niektórych postaci jest zmieniony za pomocą komputera.
---------
Spektakl ,,Jutro wrócimy do domu” powstał w ramach współpracy Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie, Teatru im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie, Fundacji Asocjacja 2006 oraz Lubuskiego Teatru. Jest realizowany w ramach projektu Przestrzenie Sztuki, który jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program realizowany jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Recenzje:
Konrad Pruszyński
Joanna Nawlicka - Dziecięca nadzieja na lepsze jutro
Natalia Sztegner-Jaskulska - Powrót do krainy dorosłych
Agata Kostrzewska - Najciemniejsza godzina jest tuż przed świtem