Trzy dni po oficjalnej premierze Pałacu odbyła się jego premiera studencka (26.03.2024). Wzięli w niej udział studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego, m.in. z Instytutu Filologii Polskiej.

Po spektaklu odbyło się - zaplanowane w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru - spotkanie z twórcami, które poprowadził dyrektor Lubuskiego Teatru Robert Czechowski.
Robert Kuraś, Magda Kuraś i Maciej Świniarski odpowiadając na pytania widzów opowiadali o specyfice pracy aktora i muzyka (różnicach między nimi) oraz o tym, jak odnajdywali się na scenie podczas tworzenia spektaklu. Maciej i Magda grają w zespole - do tej pory nie mieli do czynienia z aktorstwem, co było dla nich nowym, fascynującym doświadczeniem. Robert Kuraś (reżyser oraz aktor) opowiadał o genezie adaptacji "Pałacu", swojej relacji z Wiesławem Myśliwskim, trudnym procesie "rodzenia" spektaklu, a także reżyserskiej odpowiedzialności za spektakl i wszystkie jego składowe. Dyrektor Robert Czechowski wyjaśnił przy tym, na czym polega wyzwanie bycia jednocześnie reżyserem i aktorem oraz dlaczego może być to zgubne. Rozmowa po spektaklu trwała prawie tyle samo co samo przedstawienie - widzowie byli ciekawi perspektywy twórców, zadawali sporo pytań.

Dziękujemy za ten wspólnie spędzony w teatrze wieczór.

 

Zdjęcia: Joanna Marcinkowska (LT)