Reportaż Anny Goc, laureatki tegorocznej Nagrody R.Kapuścińskiego w kategorii reportaż literacki, „Głusza” jest przejmującym opisem świata, o którym istnieniu osoby słyszące mogą nie mieć pojęcia. Nie rozumiemy z jakimi wyzwaniami mierzą się g/Głusi – a Anna Goc w sposób bezkompromisowy czytelników z nimi konfrontuje.
Fragmenty książki odczytane przez Alicję Stasiewicz, Beatę Sobicką-Kupczyk, Joannę Wąż i Wojciecha Romańczyka w brawurowym tłumaczeniu PJM Magdaleny Muziki i Miłosza Jezierskiego zyskały siłę wyrazu. Na teatralnej scenie głośno i wyraźnie wybrzmiał głos tych, którzy na co dzień żyją w ciszy. Widzowie byli głęboko poruszeni, na wielu twarzach można było dostrzec łzy wzruszenia. Mogliśmy „usłyszeć” tych, którzy na co dzień nie słyszą i uświadomić sobie, że nie da się pisać i czytać, nie znając brzmienia słów. Nie da się poprawnie wyartykułować (a co dopiero zaśpiewać!) „Mazurka Dąbrowskiego". Nie można też opowiedzieć o żadnej traumie, jeśli nie zna się... odpowiednich znaków komunikacyjnych.
„Głusza" bezpardonowo pokazuje, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w kwestii dostępności dla osób, które nie miały szans usłyszeć żadnego dźwięku, a muszą wśród nich funkcjonować.
 
Wydarzenie zrealizowane z projektu Kultura bez barier i przedsięwzięcia grantowego „Teatr – widzę, słyszę, rozumiem”.
 
Zdjęcia: Joanna Marcinkowska, Dariusz Kolański