W połowie stycznia 2023 roku ugościmy Was na zamku Drakuli. Pierwsza premiera opowie najmłodszym widzom Lubuskiego Teatru historię zakochanego wampira, który w imię miłości próbuje zmienić swoje wielowiekowe nawyki.
 
„Koncepcję spektaklu poniekąd wypracowały dzieci” - powiedział na otwarcie konferencji prasowej (11.01.23 r.) poświęconej „Drakuli” Robert Czechowski. Dyrektor Lubuskiego Teatru wyjaśnił, że podczas licznych warsztatów i spotkań z dziećmi, które odbywały się w teatrze w ramach programu Przestrzenie Sztuki, pracowaliśmy między innymi nad dziecięcymi wyobrażeniami o zamku legendarnego wampira.
 
Wyobrażenia te oraz własne inspiracje kulturalne i doświadczenia z podróży po Transylwanii przeobraził w formę scenografii i kostiumów Adam Łucki. Jak sam powiedział - Scena stała się zamkiem, wielowymiarowym, pobudzającym wyobraźnię i żywym. Ograniczony budżet na realizację przedstawienia sprawił, że w budowie scenografii pomogły przepastne magazyny teatralne, w których Adam Łucki znalazł możliwe do wykorzystania rekwizyty. Jak dodał żartobliwie Dyrektor - „I nic już w tych magazynach nie zostało!”.
 
Michał Wnuk – reżyser spektaklu, podczas konferencji podziękował za zaufanie i zaproszenie do kolejnego wspólnego projektu. „Drakula to spektakl lalkarski z aktorami w planie żywym” - powiedział. Podkreślił jak trudne zadanie stanęło przed Jakubem Mikołajczakiem - „podczas przedstawienia animuje trzy lalki, a nie jest zawodowym lalkarzem. Pomimo tego radzi sobie doskonale!”. Andrzej Ogłoza natomiast występuje pierwszy raz w profesjonalnym spektaklu dla dzieci, ale jak - powiedział Michał Wnuk - Można mieć przekonanie, że robił to już wielokrotnie.
Jakub Mikołajczak powiedział, że spektakl jest skierowany dla dzieci, ale dorośli również odnajdą w nim wiele interesujących wątków, zauważą także czarny humor. Wszystko jest podane w sposób lekki, z humorem. Andrzej zaś podkreślił, że każda postać ma swoje własne dążenia, sprzeczne ze sobą, które w sposób iście komediowy wybrzmiewają na scenie.
 
Przedstawienie jest realizowane w ramach projektu Przestrzenie Sztuki finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Województwa Lubuskiego. Program realizowany jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
 
 
Twórcy:
Autor: Oleg Andrzejczak
Reżyser: Michał Wnuk
Muzyka: Mirosław "Jakub" Kaczmarek
Scenografia i kostiumy: Adam Łucki
Ruch sceniczny: Paweł Matyasik
Inspicjentka: Beata Sobicka-Kupczyk
 
Obsada:
Andrzej Ogłoza (Lokaj / listonosz / pielęgniarka)
Jakub Mikołajczak (Drakula / Rita / nietoperz Franek)
Kategoria wiekowa: 7 lat +
 
Zdjęcia: Kamil Derda, DB TEAM, www.dbteam.pl