Podążając za maksymą "Teatr uczy, bawi, wychowuje" staramy się, by - oprócz zapewniania Widzom rozrywki - Teatr istniał także w realnym tu i teraz, uczestnicząc zarówno w dyskusjach społecznych, jak i podejmując bardzo aktualne tematy, nurtujące współczesny świat.
"O tym można rozmawiać z królikami" to spektakl stworzony z myślą o nastoletniej młodzieży; o tych, którzy mają problem z integracją w grupie, którzy czują bardziej, słyszą bardziej i nie potrafią zaakceptować tego, że są inni. Bo inni - od razu znaczy "odrzuceni". Spektakl wyreżyserował Piotr Soroka - niezwykły człowiek, twórca ruchu scenicznego, choreograf, animator kultury, na co dzień pracujący we Wrocławskim Teatrze Pantomimy, gdzie koordynuje i realizuje projekty edukacyjne i teatralne.
Ile emocji dostarcza przedstawienie "O tym można rozmawiać tylko z królikami" i jak jest odbierane przez młodych ludzi - świadczy niniejsza piękna recenzja, napisana i przesłana do nas przez Uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zielonej Górze:
"Bycie uczniem "Plastyka" zobowiązuje, nie tylko do tego, żebyśmy znali sztuki plastyczne. Nasze szkolne życie obfituje więc w liczne wycieczki do muzeów, teatrów i oper na terenie całego kraju. Kolejne piątkowe popołudnie postanowiliśmy spędzić w Lubuskim Teatrze na sztuce pt. "O tym można rozmawiać tylko z królikami". Rozluźnieni, uśmiechnięci usiedliśmy na wygodnych krzesełkach na widowni sceny lalkowej zielonogórskiego teatru. Opròcz nas, widzami tej sztuki byli seniorzy, którzy przybyli ze swoimi opiekunami. Połączenie pokoleń.
Spektakl rozpoczął się, a my siedzieliśmy, jak zaczarowani i oglądaliśmy, to, co działo się na scenie. Wzruszenie trzymało nasze serca cały czas w uścisku. Nie wstydziliśmy się łez, nie wstydziliśmy się emocji, które były na naszych twarzach. Treść przedstawienia tak bardzo na nas wpłynęła, że wzruszenie towarzyszyło nam również po wyjściu z teatru, pod którym staliśmy i długo dyskutowaliśmy, o tym, co przed chwilą zobaczyliśmy.
Spektakl powinien obejrzeć każdy rodzic, nauczyciel, młody człowiek w tym kraju. Wszyscy jesteśmy królikami. Tyle i aż tyle.
Dziękujemy Teatrowi Lubuskiemu za poruszanie tak ważnych tematów."
Podziękowania kierujemy również do Pani Elizy - wyjątkowej Nauczycielki, która z wielkim zaangażowaniem zachęca młodzież do kontaktu z kulturą.
Spektakl zrealizowano w ramach Programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju (Inwestycja A2.5.1, KPO)
#KPOdlakultury #KPO
- - - - - - - - -
Anna Höglund - "O tym można rozmawiać tylko z królikami"
Książka wydana w języku polskim przez Wydawnictwo Zakamarki
978-83-7776-156-4
data wydania 7/3
Poznań 2018
Prawa autorskie AUTORA do UTWORU reprezentuje w Polsce Agencja Dramatu i Teatru c/o Colombine TeaterFörlag.