Konferencja „Rola sztuki w życiu młodego człowieka” pokazała, jak ważna w życiu ludzi młodych (choć nie tylko) jest twórczość, kreatywność (choć nie w nadmiarze), a także, że teatr jest fantastyczną przestrzenią do pracy z emocjami.
Jednodniowe wydarzenie, zorganizowane w ramach projektu Przestrzenie Sztuki, odbyło się 19.11.2024 r. w Teatrze Lalek Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze. Zgromadziło nie tylko pedagogów/instruktorów teatralnych czy nauczycieli, ale też zainteresowane osoby z zewnątrz. Konferencję poprowadziła Joanna Marcinkowska, a gościem specjalnym była Jadwiga Jagoda Skowron z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, która nie tylko podzieliła się swoim doświadczeniem organizacji działań edukacyjnych jako Operatora Przestrzeni Sztuki, ale też moderowała panel dyskusyjny.
Na początek wysłuchaliśmy wystąpień pięciu zaproszonych prelegentek. Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek wprowadziła nas w „Emocji świat”, zaczynając od recytacji wiersza. Opowiadała o emocjach w życiu człowieka i o tym, w jaki sposób pedagog może wykorzystać sztukę, żeby skierować działania i uwagę w obszar emocji.
Weronika Dura przygotowała opowieść „Teatr w życiu nastolatka. Na przykładzie działania grupy teatralnej BEZ SPINY w Nowosolskim Domu Kultury” o szlifowaniu charakteru nastolatków za pomocą narzędzi teatralnych.
Aleksandra Maliszewska zaproponowała temat „Moda na kreatywność” i na podstawie swoich doświadczeń przedstawiła jak z jej perspektywy nauczanie systemowo-instytucjonalne wpływa na kształtowanie kreatywności oraz z jakimi możliwościami i zagrożeniami się zderzyła.
Alicja Wróbel w wystąpieniu „Dlaczego cudze dzieci mówią do mnie „Mamo”? Czyli czemu zajęcia teatralne mogą stać się drugim domem?” opowiadała o metodzie pracy z młodzieżą, którą wypracowała zainspirowana teorią trzeciego miejsca Raya Oldenburga – skupiła się na sprawdzonych sposobach budowania relacji z grupą i wewnątrz zespołu.
Na finał Izabela Spławska przedstawiła „Terapeutyczne funkcje teatru dla dzieci i młodzieży” pokazując, że teatr może dostarczać dzieciom i młodzieży konkretnych narzędzi do radzenia sobie z coraz szybciej zmieniającym się światem. W jej wystąpieniu padły ważne słowa: „Teatr to kompetencje przyszłości”, które mogą być świetnym podsumowaniem tego dnia, ponieważ wokół tego tematu krążyła dyskusja po wystąpieniach.
Bardzo dziękujemy wszystkim za udział!
(jm)
Zdjęcia: KADR Kamil Derda
- - - - - - - - -
Wydarzenie zrealizowane w ramach Przestrzeni Sztuki Teatr.
Program finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Program Przestrzenie Sztuki Teatr
Program Przestrzenie Sztuki narodził się z potrzeby wsparcia i zapewnienia warunków pracy artystom niezależnym przy wykorzystywaniu istniejącej infrastruktury. Jego idea opiera się na czterech filarach – artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym, a głównym zadaniem operatorów jest umożliwienie artystom niezależnym (pozbawionym na co dzień „stałego adresu”) i lokalnym środowiskom prezentacji ich przedsięwzięć, rozwijanie oferty edukacyjnej i animacyjnej oraz rozwój publiczności. Dotychczas teatralne Przestrzenie Sztuki odbywały się w Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze.
Działania w ramach programu to m.in.: prezentacje spektakli, rezydencje twórcze, warsztaty i projekty edukacyjne, projekty animacyjne i społeczne, szkolenia i coaching dla artystów, wspieranie badań w zakresie sztuki, udostępnianie sal warsztatowych oraz wsparcie promocyjne artystów.
W ramach teatralnych Przestrzeni Sztuki w latach 2020-2023 odbyło się 4500 wydarzeń artystycznych i edukacyjnych, w które zaangażowało się 5000 artystów i zgromadziły 500 tys. odbiorców. W działania włączyło się także ponad 600 instytucji i podmiotów partnerskich.
Program Przestrzenie Sztuki Teatr organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego pod auspicjami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji na stronie: https://www.instytut-teatralny.pl/dzialalnosc/projekty-i-programy/przestrzenie-sztuki/.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego