Buntownik, czyli rzecz o narodzie - historia o kształtowaniu się tożsamości w życiu, w systemie rodzinnym, w społeczeństwie. Zabawna i mocna, wyrażana również ciałem poprzez taniec. Mężczyzna jest gniewny i zagubiony, czuje potrzebę przynależności. Nie znajduje swojego azylu ani w matce, ani w ojcu. 

Szuka go na ulicy, wśród ludzi, którzy wydają się być jasno zdefiniowani i skupieni wokół jednej idei. Bycie „ultrasem” obiecuje mu społeczny awans, daje poczucie bezpieczeństwa. Jednak życie, które wiedzie, wywołuje liczne dylematy i skłania do zadawania sobie pytań o sens, o wartość… Ucieka przed nimi w używki. Świat przez pryzmat „haju” jest niepewny, rozmyty i nie ma w nim przyszłości. Poranny kac zmusza, by ponownie rozpocząć ten sam cykl – błędne koło się toczy.

Czy może się zbuntować? Czy lepiej pozostać biernym? Co się opłaca? Czy bunt ma sens? Może lepiej, uciekając się do drobnych manipulacji, ukrywać własne tchórzostwo i hipokryzję?

Na scenie zobaczymy Marka Szajnara, znanego już naszej publiczności z Zaświatów. Czy bohater pozna odpowiedzi na nurtujące go pytania?

Przekonajcie się sami podczas tego wyjątkowego, performatywnego spektaklu choreograficznego. Zabierzcie na niego starszą młodzież, bo dylematy bohatera mogą okazać się im bardzo bliskie.


SPEKTAKL CHOREOGRAFICZNY

Choreografia - Piotr Mateusz Wach we współpracy z Markiem Szajnarem
Dramaturgia - Michał Telega
Muzyka - Piotr Korzeniak
Wykonanie - Marek Szajnar

Spektakl jest realizowany w ramach projektu Przestrzenie Sztuki finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Województwa Lubuskiego. Program realizowany jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

 

Recenzje: