Barwny, zabawny spektakl dla najmłodszej widowni, z zacięciem musicalowym, rozfruwanymi lalkami ptaków i pięknymi kostiumami. Przedstawienie, na którym widz albo będzie pękał ze śmiechu, albo ukradkiem ocierał łzę z oka, a z którego wyjdzie z piosenką na ustach.

Zapraszamy widza do świata misia Tymoteusza! A to świat pełen wiosennej, rozkwitającej przyrody, rozśpiewanych ptaków, budzącego się życia. I właśnie w tej wspaniałej aurze na drodze małego Niedźwiedzia pojawia się ogromny kłopot...

Znajduje on porzucone jajeczko, którego żaden ptak nie zgadza się wysiedzieć. Jak Tymoteusz spróbuje wybrnąć z tarapatów, w których się znalazł? Czy znajdzie pomoc u innych, czy może sprytny Lis porwie jajeczko, by je przekąsić na śniadanie?
Opowieść pokazuje, że nawet mały miś może stać się odpowiedzialnym za kogoś jeszcze mniejszego od siebie. W bardzo ciepły i mądry sposób uczy najmłodszych empatii. Tymoteusz łamie zasady rządzące lasem, aby pomóc wykluć się pisklęciu, a tym samym daje piękną lekcję miłości tym, którzy chcieli trzymać się utartych praw i zapomnieli na chwilę o współczuciu.

Problemy dziecka są ukazywane przez Wilkowskiego z wielką wrażliwością i znajomością sposobu myślenia najmłodszych. Nie są bagatelizowane, ani umniejszane – autor pochyla się nad dzieckiem i rozmawia z nim o tym, co faktycznie je dotyka i do tego językiem, który dziecko rozumie. Może to właśnie pełne zrozumienia i troski spojrzenie sprawia, że scenariusze Wilkowskiego są zawsze aktualne i zawsze ciepło odbierane przez widzów.

 

Twórcy:

Autor - Jan Wilkowski
Reżyseria - Katarzyna Kawalec
Scenografia i Lalki - Areta Magdalena Puchalska
Muzyka - Radosław Bolewski
Choreografia - Paweł Matyasik


Obsada:

Tymoteusz, Pan Drozd - Radosław Walenda / James Malcolm
Lis, Pan Drozd - Aleksander Stasiewicz
Tata, Pan Sikorski - Janusz Młyński
Kura, Kukułka, Pani Dudkowa, Leśnie Licho - Anna Stasiak
Pani Sikorska, Leśne Licho - Marta Frąckowiak / Katarzyna Kawalec
Pani Drozdowiczowa, Leśnie Licho - Tatiana Kołodziejska
Pan Dudek, Leśne Licho - Marek Sitarski

Inspicjent - Dobrosława Trębacz

 

Premiera: 8 kwietnia 2016 r.
Czas trwania:
80 minut (z przerwą)
Scena: Duża Scena LT

Spektakl dla dzieci - od lat 3

ZAPOWIEDŹ spektaklu / Trailer >>

JAK POWSTAWAŁ spektakl >>

 

Najbliższe spektakle:

  • 1 czerwca 2024 r. - sobota, godz. 16:00 / AD, PJM*
    Dzień Dziecka w Lubuskim Teatrze! 
  • 2 czerwca 2024 r. - niedziela, godz. 12:00

* AD/PJM
Spektakl z udogodnieniami dla osób ze specjalnymi potrzebami: tłumaczenie na język migowy PJM, audiodeskrypcja (zapewniamy odbiorniki do jej odsłuchu), na widowni oraz w kasie teatru są zamontowane pętle indukcyjne. W teatrze można również skorzystać ze słuchawek wyciszających (dostępnych u obsługi widowni).

Tłumacz języka migowego będzie stał na scenie, po prawej stronie (patrząc od strony widowni).

Przed spektaklem, o godzinie 15.00 zaplanowany jest warsztat touch tour, podczas którego osoby ze szczególnymi potrzebami będą mogły zapoznać się ze scenografią i kostiumami, biorącymi udział w tym przedstawieniu.

Tłumacz języka migowego - Cecylia Danielak
Audiodeskrypcja i warsztat touch tour - Wojciech Romańczyk


Udogodnienia do spektaklu: audiodeskrypcja, tłumaczenie na PJM oraz warsztat wprowadzający „touch tour" zostały zrealizowane w ramach projektu Stowarzyszenia Przyjaciół Lubuskiego Teatru pn. „Teatr dostępny".

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Zielona Góra.

logo miasta Zielona Góra


Spektakle dla szkół i przedszkoli:

  • 4 czerwca 2024 r. - wtorek, godz. 9:30 i 12:00
  • 5 czerwca 2024 r. - środa, godz. 9:30 i 12:00
  • 6 czerwca 2024 r. - czwartek, godz. 9:30 i 12:00


Zdjęcia - Jerzy Dowgiałło
Projekt plakatu - Areta Puchalska