Utwór napisany specjalnie dla Lubuskiego Teatru i wyreżyserowany przez Pawła Kamzę, który współpracuje z naszą sceną od wielu lat („Łzy Ronaldo” 2011, „Zemsta” 2013).
Dramat trójki bohaterów: Polki, Palestynki i Brytyjczyka – rozgrywa się współcześnie na turecko-syryjskiej granicy, za którą trwa apokaliptyczna tragedia Aleppo – umierającego miasta, bombardowanego i roznoszonego w strzępy przez trudną nawet do wymienienia liczbę zwalczających się wzajemnie sił militarnych, paramilitarnych i stronnictw politycznych. Tytułowa dżama to grupa trzech osób, niezbędnych, by zgodnie z prawami islamu odmówić modlitwę za zmarłych. Aleppo staje się tu symbolem ogromu cierpienia ludności cywilnej w ogarniętym brudną wojną świecie, a jednocześnie soczewką, w której ogniskują się współczesne problemy młodych ludzi, w różnych krajach dojrzewających do otwartego buntu przeciw opresji społecznej, politycznej, rodzinnej. Kameralna forma przedstawienia jest rozbudowana dzięki projekcjom mulimedialnym, które stanowią niezwykle istotną płaszczyznę przenoszenia poruszanych w spektaklu problemów i emocji bohaterów.
Twórcy:
Scenariusz i reżyseria - Paweł Kamza
Scenografia, kostiumy, projekcje - krolikstudio.pl
Ruch sceniczny - Paweł Matyasik
Opracowanie muzyczne - Damian-neogenn-Lindner
Obsada:
Layla - Elżbieta Donimirska
Mirka - Anna Haba
John - Ernest Nita
Inspicjent - Dobrosława Trębacz
Premiera: 1 kwietnia 2017 r.
Czas trwania spektaklu: 75 minut
zdjęcia - Paweł Kamza
Spektakl brał udział w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Michał Centkowski, Adam Karol Drozdowski, Andrzej Lis, Kamila Łapicka, Jakub Papuczys, Joanna Puzyna – Chojka.