Oba jednoaktowe „żarty sceniczne” Antoniego Czechowa powstały w 1888 r. jako wysokiej klasy próba podzielenia się z odbiorcami niepokojami młodego wówczas satyryka i nowelisty, który chłodnym okiem lekarza (bo ukończył studia medyczne) przyglądał się życiu rosyjskiego ziemiaństwa i inteligencji.

W swych humoreskach i farsach przedstawiał własną bezlitosną diagnozę społeczną: życie jest nienormalne, a nienormalność ta polega na zaniku elementarnych wartości moralnych, humanizmu i logiki. W przeciwieństwie do zastanej tradycji komedii sytuacyjnej – Czechow tworzy komedię charakterów, w których groteska wywodzi się z realizmu i do niego powraca. Okazuje się, że „straszne jest to, co nie jest straszne” - potok bezmyślnej codzienności, pospolitość wydarzeń, głupota i bezzasadność sporów – wszystko to, czym życie przesiąkło na wskroś i uczyniło je jałowym i najbardziej niebezpiecznym, bo nieodczuwalnym. Na scenie pojawiają się ludzie, którzy wartość życia mierzą realizacją własnego interesu, drugi człowiek budzi zainteresowanie tylko wtedy, gdy da się go jakoś „spożytkować”, a ogrom wolnego czasu trzeba „zabijać”, choćby grą w szachy z samym sobą.

Świat Czechowa nie jest ani ziemiański, ani carski, ani nawet rosyjski – jest to po prostu świat ludzki, a przez to właśnie groteskowo nieludzki. Zindywidualizowane głównie przez język i ruch postacie obu jednoaktówek - także dzięki ogromnej sile komizmu, wartkiemu potokowi zdarzeń i nieoczekiwanym zwrotom sytuacji – tworzą teatr bliski już następnej epoce i widowni XX wieku, np. twórczości A. Jarry’ego („Ubu król”) czy Witkacego. Dlatego też te utwory sceniczne niezmiennie trwają w europejskim repertuarze teatralnym, dodatkowo stanowiąc okazję do prezentacji perfekcyjnego aktorstwa.


Twórcy:

Autor - Antoni Czechow
Przekład - Artur Sandauer
Reżyseria - Juliusz Dzienkiewicz
Kostiumy - Dorota Kuźniarska
Asystentka reżysera - Romana Filipowska
Opracowanie muzyczne - Damian-neogenn-Lindner
Inspicjent - Beata Sobicka-Kupczyk

 

Obsada:
Natalia Stiepanowna - Joanna Koc
Iwan Wasiliewicz Łomow - James Malcolm
Stiepan Stiepanowicz Czubukow - Aleksander Podolak
Helena Iwanowna Popowa - Romana Filipowska
Grigorij Stiepanowicz Smirnow - Wojciech Romańczyk
Służący Łuka - Jerzy Kaczmarowski / Elżbieta Donimirska

 

Premiera: 7 kwietnia 2017 r.

Czas trwania: 70 minut

Scena: Duża Scena LT

ZAPOWIEDŹ spektaklu/ Trailer >>

PRZEDPRZEWODNIK do spektaklu >>


Najbliższe spektakle:

  • 24 maja 2024 r. - piątek, godz. 19:00
  • 25 maja 2024 r. - sobota, godz. 19:00
  • 26 maja 2024 r. - niedziela, godz. 18:00


Recenzje:

Zdjęcia: GOPHOTO.pl