Powstaniu spektaklu przyświecała idea edukacji poprzez sztukę – zainspirowanie do samodzielnych prób czytania.
Główny bohater spektaklu to Mól Książkowy, który wprost zajada się literami. Mieszka na swojej półce z książkami, gdzie bałagani, wszędzie pałętają się skrawki starych gazet, resztki kartek.

Powstaniu spektaklu przyświecała idea edukacji poprzez sztukę – zainspirowanie do samodzielnych prób czytania.

Główny bohater spektaklu to Mól Książkowy, który wprost zajada się literami. Mieszka na swojej półce z książkami, gdzie bałagani, wszędzie pałętają się skrawki starych gazet, resztki kartek. Mól nie potrafi samodzielnie odkryć głębszego wydźwięku istnienia liter, składania ich w słowa oraz zdania i całe opowieści.

Dzięki czwórce nowych przyjaciół – pluszowych bohaterów (Jamnikot, Sowa, Wiewiórka, Lis Czytuliś), uczy się składać litery i odkrywa, że czytanie pomaga w budowaniu bliskości z innymi i daje dużo radości.

Kiedy Mól połyka jedną z literek, nagle słowa zaczynają tracić sens. Czytuliś tłumaczy Molowi, że litery mają magiczną moc, i złożone w wyrazy i zdania tworzą opowieści, które nadają się do wspólnego czytania, a nie połykania. A czytanie jest świetną metodą na usypianie, wspólne tulenie i na to, aby komuś okazać uczucia i uwagę.

W ramy spektaklu zostały wplecione wątki mieszania liter, nieudanych prób czytania – właściwe dzieciom, które właśnie wkraczają w świat czytania. Elementy odkrywania brzmienia głosek na zasadzie podobieństw, skojarzeń ich brzmienia ze zjawiskami takimi jak szum, syk, mruczenie poszerzą zainteresowanie dzieci czytaniem i pisaniem poprzez formę zabawy.

Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Kawalec
Scenografia, charakteryzacja i kostium: Wiktoria Jureczko
Lalki: Wiktoria Jureczko i Katarzyna Kawalec
Muzyka: Łukasz Damrych
Występuje: Joanna Wąż
Realizacja video i foto: Kamil M. Derda

Autor plakatu: Marta Bojarska-Langner

Spektakl dla dzieci od 5 lat
Czas trwania: do 40 min.

Premiera: 14 grudnia 2020 / ONLINE

Czytulisie (making of) 

Czytulisie (trailer)

Premiera online powstała w ramach projektu Przestrzenie Sztuki.