Powstaniu spektaklu przyświecała idea edukacji poprzez sztukę – zainspirowanie do samodzielnych prób czytania.
Główny bohater spektaklu to Mól Książkowy, który wprost zajada się literami.
Mieszka na swojej półce z książkami, gdzie bałagani, wszędzie pałętają się skrawki starych gazet, resztki kartek. Mól nie potrafi samodzielnie odkryć głębszego wydźwięku istnienia liter, składania ich w słowa oraz zdania i całe opowieści.
Dzięki czwórce nowych przyjaciół – pluszowych bohaterów (Jamnikot, Sowa, Wiewiórka, Lis Czytuliś), uczy się składać litery i odkrywa, że czytanie pomaga w budowaniu bliskości z innymi i daje dużo radości. Kiedy Mól połyka jedną z literek, nagle słowa zaczynają tracić sens. Czytuliś tłumaczy Molowi, że litery mają magiczną moc i złożone w wyrazy i zdania tworzą opowieści, które nadają się do wspólnego czytania, a nie połykania. A czytanie jest świetną metodą na usypianie, wspólne tulenie i na to, aby komuś okazać uczucia i uwagę.
W ramy spektaklu zostały wplecione wątki mieszania liter, nieudanych prób czytania – właściwe dzieciom, które właśnie wkraczają w świat czytania. Elementy odkrywania brzmienia głosek na zasadzie podobieństw, skojarzeń ich brzmienia ze zjawiskami takimi jak szum, syk, mruczenie poszerzą zainteresowanie dzieci czytaniem i pisaniem poprzez formę zabawy.
Twórcy:
Scenariusz i reżyseria - Katarzyna Kawalec
Scenografia, charakteryzacja i kostiumy - Wiktoria Jureczko
Lalki - Wiktoria Jureczko, Katarzyna Kawalec
Muzyka - Łukasz Damrych
Realizacja video i foto: Kamil M. Derda
Występuje:
Joanna Wąż
Premiera: 14 grudnia 2020 r. (online)
Kategoria wiekowa: dla dzieci od 5 lat
Czas trwania: do 40 minut
Autor plakatu: Marta Bojarska-Langner
Skąd się biorą przedstawienia - Czytulisie >>
ZWIASTUN spektaklu/ Trailer >>
Zadanie zrealizowane w ramach programu Przestrzenie Sztuki finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.