Bezpośrednią inspiracją do sięgniecia po „Kordiana” Juliusza Słowackiego była historia szesnastoletniego młodzieńca, który popełnił samobójstwo. Po kilku miesiącach od tego nieszczęśliwego wydarzenia usłyszałem, że był on współczesnym Kordianem.
Niezwykła osobowość, wrażliwiec, osamotniony, brak kontaktu z zabieganymi za pieniędzmi i karierą rodzicami, odrzucony przez rówieśników, nie znałazł pomocy w religii, zawiedzona miłość i introwertyk. Chcę jezykiem teatru wyciągnąć rękę do jemu podobnych i powiedzieć: nie jesteście sami, nie wsydźcie się swojego świata, rozmawiajcie o nim, jesteście wspaniałymi ludźmi, szukajcie sobie podobnych i wspierajcie w trudnych chwilach.
Akcja spektaklu dzieje się w szpitalu psychiatrycznym, a jedną z terapii jest wystawienie dramatu pt. „Kordian”. Całość prowadzi lekarz psychiatra, który chce dotrzeć do przyczyn załamań nerwowych pacjentów, stąd pokazanie bohatera im podobnego. Chcę też zwrócić
uwagę na krzyk rozpaczy młodych ludzi błagających o zrozumienie, ale najczęściej krzyk ten słyszą oni sami.
Pacjentami-aktorami spektaklu są sami mężczyźni, gdyż jest to oddział szpitalny męski. Dramat napisany niemal dwa wieki temu nie stracił nic ze swojej aktualności.
Zapraszam na premierę, na spektakle i do dyskusji na temat kondycji współczesnej psychiatrii, psychologii i psychoterapii.|
Zbigniew Waleryś
Kordian – premiera 16.10.2021
Autor: Juliusz Słowacki
Reżyseria: Zbigniew Waleryś
Scenografia i kostiumy: Zyta Paszkowska
Inspicjent: Beata Sobicka-Kupczyk
Opracowanie muzyczne: Damian-neogenn-Lindner
Ruch sceniczny: Paweł Matyasik
Obsada:
Ernest Nita
Marek Sitarski
Aleksander Stasiewicz
James Malcolm
Radosław Walenda (Zbigniew Waleryś w zastępstwie)
Janusz Młyński
Wojciech Romańczyk
Robert Kuraś
Daniel Zawada
Paweł Wydrzyński
Autor plakatu: Marta Bojarska-Langner
Zdjęcia: DB TEAM, DARIUSZ BICZYNSKI FOTOGRAFIA KREATYWNA www.dbteam.pl
Czas trwania: ok. 105 minut (nie ma przerwy)