Spektakl "Gusła" powstał na podstawie II części i fragmentów IV części Dziadów Adama Mickiewicza. Światowej sławy reżyser Grzegorz Bral - twórca Teatru Pieśń Kozła, przełożył romantyczne arcydzieło klasyki polskiej na przejmujący, głęboko emocjonalny język teatru. 

Gusła wyrosłe z rytuału ku czci zmarłych dotykają tematu nie tylko żałoby i straty bliskiego człowieka, ale i ówczesnego kraju, wielkich ideałów.

W pełni muzyczny spektakl z niebywałymi kostiumami Adama Łuckiego ściska za gardło. Jedno jest pewne – takiego Mickiewicza bywalcy zielonogórskiej Melpomeny jeszcze nie widzieli. Wszystko, o czym wieszcz pisał w II i IV części Dziadów znalazło swoje odzwierciedlenie w żywiole teatru totalnego, gdzie treść wyłania się z wyrafinowanej formy inscenizacyjnej. Dziewiątka naszych wykonawców, odzianych w przyprawiające o zawrót głowy kostiumy Adama Łuckiego, prezentuje frenetyczny aktorski popis na deskach Dużej Sceny, rozjarzonej niesamowitą poświatą. Każde słowo – mówione, krzyczane czy śpiewane – ma w tym hipnotycznym spektaklu swoje znaczenie, podobnie jak każdy ruch i gest, a nawet każda kropla potu. Nie zapominajmy bowiem, że udział w tak dynamicznym widowisku wymagał od aktorów ogromnego wysiłku, który przyniósł imponujące efekty.

Słynny reżyser Grzegorz Bral - twórca Teatru Pieśń Kozła we Wrocławiu, podjął się wystawienia nowatorskiego dramatu muzycznego, odwołującego się ponadto do historii i polityki. Postacie-symbole są bowiem odbiciem sytuacji naszego kraju w erze rozbiorów, obrzęd pogrzebowy staje się - jak wyjaśnia sam Bral: „liturgią upadku i śmierci Polski oraz niebywałej tęsknoty”.

Spektakl jest sceniczną odsłoną widowiska, które zeszłego lata z powodzeniem prezentowaliśmy w wersji plenerowej.  


Reżyseria i choreografia - Grzegorz Bral
Kostiumy - Adam Łucki
Muzyka - Maciej Rychły
Pianino - Daniel Grupa
Skrzypce - Kosma Müller / Katarzyna Płaczek-Kaszyńska
Światła - Piotr Pawlik
Charakteryzacja - Maria Kaczmarowska
Asystent reżysera - Katarzyna Kawalec
Inspicjent - Beata Sobicka-Kupczyk


Obsada:

Guślarz – Aleksander Podolak
Sowa, Starzec – Elżbieta Donimirska
Aniołek – Katarzyna Kawalec
Widmo Pana – Radosław Walenda
Dziewczyna, Pasterka – Romana Filipowska / Małgorzata Polak
Widmo-Upiór – Paweł Wydrzyński
Kruk – Joanna Koc
Pustelnik – Daniel Zawada
Upiór – James Malcolm

Premiera spektaklu: 15 stycznia 2022 r.
Czas trwania: ok. 60 minut
Scena: Duża Scena LT

ZAPOWIEDŹ spektaklu / Trailer >>
Gusła na Festiwalu w Edynburgu - zobacz video >>
PRZEDPRZEWODNIK do spektaklu >>

 

Recenzja po 03. Festiwalu Arcydzieł w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie:

 

Recenzje po 15. Festiwalu Nowe Epifanie w Warszawie:

 

Recenzje:

 

Festiwale:

Zdjęcia: KADR Kamil Derda

 

-------------------

Spektakl powstał w ramach programu Przestrzenie Sztuki, który jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego        logotyp Przestrzenie Sztuki Teatr      logotyp Instytutu Teatralnego  

 

 

Spektakl wziął udział w VIII Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.
www.klasykazywa.pl