Czytanie performatywne fragmentów utworu „Głusza” Anny Goc w wykonaniu aktorów Lubuskiego Teatru: Alicji Stasiewicz, Beaty Sobickiej-Kupczyk, Joanny Wąż oraz Wojciecha Romańczyka wraz z tłumaczami j.migowego PJM Magdaleną Muziką i Miłoszem Jezierskim, jest ostatnim tego typu wydarzeniem realizowanym w ramach projektu „Teatr-widzę, słyszę, rozumiem”. 

Data: 31.05.23 r. godz. 19:00, Scena Kameralna LT
WSTĘP WOLNY!

Czy ludzi można opuścić językowo? Nie dać im prawa do języka? Albo za wszelką cenę nakłaniać do nauczenia się innego języka, którym posługuje się większość, chociaż dla wielu z nich to zadanie niewykonalne? Jedno z pierwszych pytań, które zadają słyszący: głusi nie słyszą, ale przecież chyba mogą nauczyć się czytać? Gdy dowiadują się, że nie – nie wszyscy głusi w Polsce potrafią czytać ze zrozumieniem po polsku – słyszący dziwią się jeszcze bardziej: przecież to Polacy, kończą polskie szkoły, żyją w kraju, w którym wiadomości, pisma urzędowe, diagnozy i wyroki są po polsku. Jak to możliwe, że nie znają języka ojczystego?

– Jesteśmy niepełnosprawni tylko między wami, słyszącymi – mówi jeden z bohaterów „Głuszy”. – Gdy jesteśmy sami ze sobą, głusi z głuchymi, możemy używać naszego języka i nie czujemy się inni.

Jest to wydarzenie zarówno dla osób g/Głuchych, jak i dla wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć świat, w którym nie słychać dźwięków. Lektura „Głuszy” jest poruszająca, otwierająca oczy na świat, o którym osoby słyszące („Słyszaki”) nie mają pojęcia. 

*Wydarzenie realizujemy z projektu Kultura bez barier i przedsięwzięcia grantowego „Teatr – widzę, słyszę, rozumiem”.

#kulturabezbarier #teatrdostepny