News

„Sen o Niepodległej” – widowisko plenerowe

„Sen o Niepodległej” to pełne rozmachu inscenizacyjnego widowisko plenerowe podejmujące tematykę odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Poetycka interpretacja historii walk niepodległościowych zabierze widzów w podróż w czasie, z której wyłoni się obraz II Rzeczypospolitej. Nawiązanie w widowisku do archiwalnych projekcji medialnych i przechowywanych obrazów walk o niepodległość, jak wehikuł czasu, przemieszcza ważne dla historii Polski wydarzenia w teraźniejszość. Nie jak wspomnienie, a jak „sen”, który zdarzył się przed momentem.

Na czele orszaku „żołnierzy duchów” pojawi się sam marszałek Piłsudski. Towarzyszyć mu będzie oniryczny orszak wdów i panien młodych, Polaków pielgrzymów-repatriantów. Obrazy inkrustowane będą utworami muzycznymi wykonanymi przez Orkiestrę Filharmonii Zielonogórskiej oraz wokalno-instrumentalnymi kompozycjami zagranymi i zaśpiewanymi przez Orkiestrę Wojskową. Zostaną wykorzystane między innymi utwory muzyczne: „Mała Suita” W. Lutosławskiego, „Polonez as-dur” F. Chopina, „Mazur” S. Moniuszki, „Polonez” W. Kilara z filmu „Pan Tadeusz”. Aktorzy Lubuskiego Teatru, umiejscowieni na metaforycznych instalacjach, przybliżą widzom fragmenty prozy i poezji, m.in. „Kordiana” J. Słowackiego, „Kwiatów polskich” J. Tuwima, „Pana Cogito” Z. Herberta. Widowisko „Sen o Niepodległej” w swojej części plastycznej zaprojektowane jest w konwencji ruchomego korowodu przesuwającego się dookoła scen i wyłaniającego kolejne wizualne obrazy na zasadzie szopki krakowskiej czy kręcącej się pozytywki.

W widowisku plenerowym „Sen o Niepodległej” biorą udział aktorzy Lubuskiego Teatru, Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej, Orkiestra Wojskowa z Żagania, Interdyscyplinarna Grupa Teatralna Asocjacja 2006, „Glinoludy” z Bolesławca, Teatr Terminus a Quo z Nowej Soli, Pracownia Teatru Tańca, dziecięcy zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Zielonej Górze oraz uczestnicy warsztatów artystycznych odbywających się w Lubuskim Teatrze.

Na „Sen o Niepodległej” zapraszamy 11 listopada o godzinie 17:30 przed Lubuskim Teatrem.

HARMONOGRAM  DZIAŁAŃ  PRZY  TETRZE  LUBUSKIM  W  ZIELONEJ  GÓRZE
11. LISTOPADA  2017  ROKU:

- godz. 16.00 – 16.30 (budynek Lubuskiego Teatru – gabinet dyrektora)
Seminarium popularno-naukowe pt. „Zarys Powstania Wielkopolskiego” – Rafał Wesołowski historyk, regionalista;

- godz. 16.30 – 17.15 (namiot muzealny przy Teatrze)
Punkt powstańczy Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli – degustacja żołnierskiej „strawy” oraz konkurs „skrzynka powstańcza”;

- godz. 17.15 – 17.30 (scena plenerowa przed pomnikiem Bachusa)
Początek koncertu muzyki patriotycznej w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej pod kierownictwem Czesława Grabowskiego oraz Prezentacja Multimedialna pt.: „Zryw niepodległościowy z lat 1918-1920”

- godz.17.30 – 18.50 (scena przed pomnikiem Bachusa wraz jej otoczeniem)
Widowisko plenerowe „Sen o Niepodległej”

walk_icon Wirtualny spacer