Aktualności

65. lat Lubuskiego Teatru

Dokładnie 65 lat temu, 24. listopada 1951 roku, na naszej scenie miała miejsce oficjalna premiera „Zemsty” Aleksandra hrabiego Fredry w reżyserii Róży Gelli-Czerskiej i scenografii Antoniego Marra. Premierą tą zainaugurował swoją działalność ówczesny Teatr Ziemi Lubuskiej – pierwsza stała, profesjonalna placówka teatralna w regionie.
W ciągu minionych 65 sezonów, pod kierownictwem 25 dyrektorów naczelnych i artystycznych lubuska scena pod kilka razy zmienianą nazwą dała ogółem 555 premier oraz 91 premier stworzonej przez Halinę Lubicz Sceny Lalkowej, która to scena działała tu równolegle w latach 1962 – 1991. W bardzo trudnych, czasem wręcz pionierskich warunkach powstało i okrzepło w Zielonej Górze środowisko ludzi teatru, który nie tylko wychował już niemal cztery pokolenia wiernych widzów, ale sukcesami artystycznymi wielokrotnie zaistniał w skali ogólnopolskiej.
Państwo – Widzowie uczestniczący w przedstawieniu – jesteście nieodłączną częścią sztuki teatru. To w żywym, bezpośrednim kontakcie artysty i odbiorcy kryje się podstawowa wartość, ale i magia sztuki, która trwa od niemal
26 stuleci, pozwalając twórcom budować kolejne nowe światy, a widzom – niepowtarzalne emocje i refleksje.
Mając pełną świadomość, jak bardzo jesteśmy sobie nawzajem potrzebni – dziękujemy Państwu za dotychczasową przychylność i wierzymy, że będzie ona trwała także w przyszłości.

walk_icon Wirtualny spacer